Čínská firma Covec, která letos na jaře kvůli opožděním dostala vyhazov ze stavby dálnice v Polsku, se v zemi uchází o další zakázku, tentokrát na výstavbu elektrárenského bloku. Konkurenci může porazit díky nízké ceně jako v případě zakázky na výstavbu dvou dálničních úseků.

Jedna z největších elektrárenských společností v Polsku, Enea, hledá firmu, jež postaví blok o výkonu 1000 megawattů v černouhelné elektrárně Kozienice. Podle listu Dzienniku-Gazety Prawna mají o zakázku v hodnotě asi 5,5 miliardy zlotých (31,3 miliardy korun) zájem tři společnosti. Kromě firmy Covec to je francouzská Alstom Power a japonská Hitachi.

Covec v Polsku předloni vyhrál tendr na výstavbu dvou úseků dálnice, jež má spojit Lodž s Varšavou. Podal nabídku o několik desítek procent nižší než konkurence, nicméně stavba nabírala zpoždění a letos na jaře se na několik týdnů zastavila, protože Covec neplatil polským subdodavatelům.

Dálnice kvůli fotbalovému šampionátu

Čínská firma dostala výpověď a polské ředitelství silnic a dálnic muselo narychlo hledat nové firmy, jež dokončí rozestavěné úseky, klíčové pro plynulou dopravu autem během fotbalového mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012.

Pokud Covec přijde i v případě výstavby nového bloku v elektrárně v Kozienicích s nejnižší cenou, má obrovskou šanci zakázku získat. "Polské zákony neumožňují společnosti Enea vyloučit z výběrového řízení zájemce ani tehdy, pokud existuje podezření z dumpingu," napsal deník.

Kozienice jsou největší černouhelnou elektrárnou v Polsku. Její součástí je deset bloků, má jedenáctiprocentní podíl na výrobě elektrické energie na polském trhu. Smlouvu na stavbu nového bloku chce Enea podepsat v prvním čtvrtletí příštího roku, spustit ho plánuje v roce 2016.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru