Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS stoupl za devět měsíců loňského roku meziročně zisk před zdaněním o 29,4 procenta na 2,1 miliardy korun. Celkové výnosy proti stejnému období roku 2016 klesly o 3,6 procenta na 13,7 miliardy korun. Vyplývá to ze zprávy na webu firmy.

"Zásadní podíl na snížení výnosů a rovněž i nákladů měla operace s cennými papíry," uvedla ve zprávě firma. Jejich prodej ve výši 1,701 miliardy korun byl zaúčtován v prvním čtvrtletí roku 2016. "V roce 2017 jsou tedy finanční výnosy a rovněž náklady zhruba o tuto částku nižší," dodala firma.

ČEPS ve zprávě dále uvedl, že za celý loňský rok očekává zisk před zdaněním 2,3 miliardy korun a výnosy 18,2 miliardy korun. V roce 2016 činil zisk před zdaněním 2,1 miliardy korun a výnosy 19 miliard korun.

V roce 2017 ČEPS mimo jiné zprovoznil obří transformátory v rozvodně Hradec u Kadaně, které mají pomoci čelit náporům elektřiny z Německa. Investiční náklady projektu podle dřívějších informací činily 1,59 miliardy korun. Česko dlouhodobě trápí především nevyrovnaná výroba elektřiny v německých větrných parcích. "Spuštění transformátorů však neznamená, že otázka neplánovaných toků je tím zcela uzavřena," podotkla ve zprávě společnost.

Firma loni pokračovala v dalších investicích. Mimo jiné šlo o celkovou modernizaci transformovny Kočín, výměny transformátorů v transformovnách Chrást a Horní Životice nebo modernizaci vedení Nošovice–Varín.

ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden se 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu stát. Ke konci září odvolala dozorčí rada firmy člena představenstva Karla Pícla, nahradil ho Svatopluk Vnouček. Předsedou představenstva zůstává Jan Kalina.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru