S koncem roku v Česku vzrostla nezaměstnanost. Úřad práce ČR k závěru prosince registroval celkem 280 620 uchazečů o práci, tedy o více než 15 tisíc více než v listopadu 2017. "S příchodem zimy postupně končí sezonní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost," vysvětluje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.
Nezaměstnanost v loňském prosinci po čtyřměsíčním poklesu stoupla z listopadových 3,5 procenta na 3,8 procenta. Tento nárůst analytici předpokládali právě kvůli zmíněným sezonním pracím. Přestože nezaměstnaných přibylo, nezaměstnanost je jedna z nejnižších od roku 1997. V prosinci 2016 činila pro srovnání 5,2 procenta.
Z jednotlivých regionů měl nejvyšší nezaměstnanost Moravskoslezský kraj s 5,8 procenta. Nejnižší byl tentokrát podíl nezaměstnaných v Praze s 2,3 procenta. Z okresů nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Praha-východ (1,3 procenta), Rychnov nad Kněžnou (1,4 procenta) a Praha-západ (1,8 procenta). Stejný či vyšší podíl nezaměstnaných osob než republikový průměr hlásí celkem 36 regionů. Nejvyšší nezaměstnanost v prosinci byla v Karviné (8,1 procenta), Mostě (7,3 procenta) a Jeseníku (7,2 procenta).
V prosinci 2017 zaměstnavatelé skrze úřady práce nabízeli větší množství pracovních míst. Celkem to bylo 217 tisíc, což o skoro o tři tisíce více než koncem listopadu.
Pro stále více firem je problém najít vhodné zaměstnance. Podle ekonomů již nedostatek kvalitních lidí začíná brzdit hospodářský růst a v tomto roce se situace ještě zhorší. Firmy budou muset dál především zvyšovat platy, aby sehnaly nové zaměstnance a aby jim ti stávající neodešli ke konkurenci.
Infografika: Nedostatek lidí nutí firmy odmítat zakázky. Manažeři čekají, že se situace bude zhoršovat
"Množství nabízených míst se zvyšuje neuvěřitelným tempem," řekl pro HN ředitel analytického týmu ČSOB Petr Dufek. "Nedostatek zaměstnanců je v současnosti hlavní bariérou pro další ekonomický růst. Nutí firmy buď prodlužovat dobu dodání zakázek, nebo je dokonce odmítat," dodává ekonom.
Ekonomika roste díky oživení v celé Evropě. Tuzemské firmy získávají nové zakázky, vyvážejí a přetahují se o zaměstnance i zahraniční dělníky. Česko má nejnižší míru nezaměstnanosti z celé Evropské unie. Na druhém místě je Německo, kde hospodářství také roste a které je pro tuzemské firmy nejdůležitějším obchodním partnerem.
Tento pohled potvrdil i prosincový průzkum, který exkluzivně pro HN provedla agentura Ipsos mezi stovkou manažerů: 29 procent firem muselo v roce 2017 kvůli nedostatku zaměstnanců odmítnout nějaké zakázky. Podle hlavního ekonoma v BH Securities Štěpána Křečka se to týkalo především méně lukrativních zakázek v průmyslu. "Tím však hospodářství přichází o část produktu, který by jinak bylo schopno vytvořit," říká Křeček.
Největší poptávka mezi zaměstnavateli byla v prosinci stejně jako v předchozích měsících po technických profesích napříč obory. Zájem byl třeba o stavební a montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, svářeče, ale i například kuchaře nebo uklízeče.
Nejvíce volných pracovních pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze, kteří přes úřady práce nabízejí přes 42 tisíc nabídek. Na druhém místě je Středočeský kraj, kde zaměstnavatelé přes úřady práce hledají více než 30 tisíc lidí.
Míra nezaměstnanosti v EU je na novém minimu od finanční krize
Míra nezaměstnanosti v eurozóně i v celé Evropské unii v listopadu pokračovala v poklesu a je na novém minimu od finanční krize. V zemích platících eurem se proti říjnu snížila o 0,1 procentního bodu na 8,7 procenta a byla nejnižší od ledna 2009. V celé EU klesla stejným tempem na 7,3 procenta na minimum od října 2008. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost dál zůstává v České republice.
Údaje za eurozónu jsou v souladu s očekáváním analytiků v průzkumu agentury Reuters.
V celé EU bylo v listopadu bez práce 18,12 milionu osob, z toho 14,26 milionu připadlo na eurozónu. V porovnání s říjnem se počet lidí bez práce snížil v EU o 155 000 a v eurozóně o 107 000.
Z jednotlivých členských zemí měla nejnižší míru nezaměstnanosti podle Eurostatu Česká republika, kde to bylo 2,5 procenta. Následují Malta a Německo s 3,6 procenta. Na opačném konci žebříčku je Řecko s 20,5 procenta (údaj za září) a Španělsko s 16,7 procenta.
V porovnání s loňským rokem se míra nezaměstnanosti snížila ve všech členských zemích, v EU v listopadu 2016 činila 8,3 procenta a v eurozóně 9,8 procenta. Největší pokles zaznamenalo Řecko, a to z 23,2 procenta na 20,5 procenta (oba údaje jsou za září), Portugalsko (z 10,5 na 8,2 procenta), Chorvatsko (z 12,5 na 10,4 procenta) a Kypr (ze 13,1 na 11 procent).
O 0,2 procentního bodu se v listopadu snížila míra nezaměstnanosti mladých do 25 let. V EU činila 16,2 procenta a v eurozóně 18,2 procenta. Nejlépe se daří zaměstnávat mladé v České republice, kde tento ukazatel činil 5,0 procenta. Druhé bylo Německo s 6,6 procenta. Nejhůře si v tomto směru vede Řecko s 39,5 procenta (září), Španělsko s 37,9 procenta a Itálie (32,7 procenta).
Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v Česku v listopadu klesla na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta. O práci se ucházelo 265 469 lidí, což bylo nejméně od listopadu 1997. Český statistický úřad vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce pak z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.
Míra nezaměstnanosti v celé Evropské unii
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru