S koncem roku v Česku vzrostla nezaměstnanost. Úřad práce ČR k závěru prosince registroval celkem 280 620 uchazečů o práci, tedy o více než 15 tisíc více než v listopadu 2017. "S příchodem zimy postupně končí sezonní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu lidé, jimž skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost," vysvětluje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Nezaměstnanost v loňském prosinci po čtyřměsíčním poklesu stoupla z listopadových 3,5 procenta na 3,8 procenta. Tento nárůst analytici předpokládali právě kvůli zmíněným sezonním pracím. Přestože nezaměstnaných přibylo, nezaměstnanost je jedna z nejnižších od roku 1997. V prosinci 2016 činila pro srovnání 5,2 procenta.

Z jednotlivých regionů měl nejvyšší nezaměstnanost Moravskoslezský kraj s 5,8 procenta. Nejnižší byl tentokrát podíl nezaměstnaných v Praze s 2,3 procenta. Z okresů nejnižší nezaměstnanost vykázaly ke konci předchozího měsíce okresy Praha-východ (1,3 procenta), Rychnov nad Kněžnou (1,4 procenta) a Praha-západ (1,8 procenta). Stejný či vyšší podíl nezaměstnaných osob než republikový průměr hlásí celkem 36 regionů. Nejvyšší nezaměstnanost v prosinci byla v Karviné (8,1 procenta), Mostě (7,3 procenta) a Jeseníku (7,2 procenta).

V prosinci 2017 zaměstnavatelé skrze úřady práce nabízeli větší množství pracovních míst. Celkem to bylo 217 tisíc, což o skoro o tři tisíce více než koncem listopadu.

Pro stále více firem je problém najít vhodné zaměstnance. Podle ekonomů již nedostatek kvalitních lidí začíná brzdit hospodářský růst a v tomto roce se situace ještě zhorší. Firmy budou muset dál především zvyšovat platy, aby sehnaly nové zaměstnance a aby jim ti stávající neodešli ke konkurenci.

Související

"Množství nabízených míst se zvyšuje neuvěřitelným tempem," řekl pro HN ředitel analytického týmu ČSOB Petr Dufek. "Nedostatek zaměstnanců je v současnosti hlavní bariérou pro další ekonomický růst. Nutí firmy buď prodlužovat dobu dodání zakázek, nebo je dokonce odmítat," dodává ekonom.

Ekonomika roste díky oživení v celé Evropě. Tuzemské firmy získávají nové zakázky, vyvážejí a přetahují se o zaměstnance i zahraniční dělníky. Česko má nejnižší míru nezaměstnanosti z celé Evropské unie. Na druhém místě je Německo, kde hospodářství také roste a které je pro tuzemské firmy nejdůležitějším obchodním partnerem.

Tento pohled potvrdil i prosincový průzkum, který exkluzivně pro HN provedla agentura Ipsos mezi stovkou manažerů: 29 procent firem muselo v roce 2017 kvůli nedostatku zaměstnanců odmítnout nějaké zakázky. Podle hlavního ekonoma v BH Securities Štěpána Křečka se to týkalo především méně lukrativních zakázek v průmyslu. "Tím však hospodářství přichází o část produktu, který by jinak bylo schopno vytvořit," říká Křeček. 

Největší poptávka mezi zaměstnavateli byla v prosinci stejně jako v předchozích měsících po technických profesích napříč obory. Zájem byl třeba o stavební a montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, svářeče, ale i například kuchaře nebo uklízeče.

Nejvíce volných pracovních pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze, kteří přes úřady práce nabízejí přes 42 tisíc nabídek. Na druhém místě je Středočeský kraj, kde zaměstnavatelé přes úřady práce hledají více než 30 tisíc lidí.

Míra nezaměstnanosti v EU je na novém minimu od finanční krize

Míra nezaměstnanosti v eurozóně i v celé Evropské unii v listopadu pokračovala v poklesu a je na novém minimu od finanční krize. V zemích platících eurem se proti říjnu snížila o 0,1 procentního bodu na 8,7 procenta a byla nejnižší od ledna 2009. V celé EU klesla stejným tempem na 7,3 procenta na minimum od října 2008. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost dál zůstává v České republice.

Údaje za eurozónu jsou v souladu s očekáváním analytiků v průzkumu agentury Reuters.

V celé EU bylo v listopadu bez práce 18,12 milionu osob, z toho 14,26 milionu připadlo na eurozónu. V porovnání s říjnem se počet lidí bez práce snížil v EU o 155 000 a v eurozóně o 107 000.

Z jednotlivých členských zemí měla nejnižší míru nezaměstnanosti podle Eurostatu Česká republika, kde to bylo 2,5 procenta. Následují Malta a Německo s 3,6 procenta. Na opačném konci žebříčku je Řecko s 20,5 procenta (údaj za září) a Španělsko s 16,7 procenta.

V porovnání s loňským rokem se míra nezaměstnanosti snížila ve všech členských zemích, v EU v listopadu 2016 činila 8,3 procenta a v eurozóně 9,8 procenta. Největší pokles zaznamenalo Řecko, a to z 23,2 procenta na 20,5 procenta (oba údaje jsou za září), Portugalsko (z 10,5 na 8,2 procenta), Chorvatsko (z 12,5 na 10,4 procenta) a Kypr (ze 13,1 na 11 procent).

O 0,2 procentního bodu se v listopadu snížila míra nezaměstnanosti mladých do 25 let. V EU činila 16,2 procenta a v eurozóně 18,2 procenta. Nejlépe se daří zaměstnávat mladé v České republice, kde tento ukazatel činil 5,0 procenta. Druhé bylo Německo s 6,6 procenta. Nejhůře si v tomto směru vede Řecko s 39,5 procenta (září), Španělsko s 37,9 procenta a Itálie (32,7 procenta).

Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v Česku v listopadu klesla na 3,5 procenta z říjnových 3,6 procenta. O práci se ucházelo 265 469 lidí, což bylo nejméně od listopadu 1997. Český statistický úřad vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce pak z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.


Míra nezaměstnanosti v celé Evropské unii

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru