Potravinářská skupina Hamé začne vyrábět mraženou zeleninu, směsi nebo ovoce. Kunovická firma koupila největšího českého výrobce zmrazených surovin Agrimex Vestec. Obě strany se dohodly, že nezveřejní kupní cenu. "Koupí této progresivní české potravinářské firmy vstupujeme do zcela nové kategorie mražených potravin, která doplní naše dosavadní portfolio sterilované zeleniny," říká generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Hamé si už dnes drží několik prvenství na českém trhu – například ve výrobě hotových jídel, pomazánek, zeleniny nebo dětské výživy má největší podíl na trhu. Mimo jiné i díky tomu firma v roce 2016 dosáhla čistého obratu téměř 5,5 miliardy korun, což je přibližně o dvě stovky milionů víc než o rok dříve.  

Podle mluvčího skupiny Hamé Petra Kopáčka jde pro firmu o jednu z nejdůležitějších akvizic posledních let.

"Je srovnatelná s akvizicí skupiny Otma v roce 1999 nebo koupí výrobce baget a hotových jídel BAPA v roce 2006," dodává Kopáček. 

Výrobní závod Agrimexu stojí v Panenských Břežanech v Polabí. Firma Agrimex funguje přes dvě desítky let, loni utržila 260 milionů korun a zaměstnává přibližně 70 lidí. "Dlouho jsme zvažovali, co s firmou dál, už jsme cítili, že jsme ji dotáhli tak daleko, jak to jen šlo, a nyní společnost potřebuje nový impulz," uvádí majitel Ryszard Nemoudry. 

Závod Agrimexu se stane osmou továrnou skupiny Hamé. Skupina má v Česku ještě sedm jiných výrobních závodů. A další tři v zahraničí – v Rumunsku, v Rusku a na Slovensku.

Celkově zaměstnává přibližně 2 400 pracovníků.

Hamé patří od loňska pod norskou skupinu Orkla, která vlastní například i českou Vitanu nebo rakouský Felix. Hamé mimo jiné vyrábí potraviny pod značkami Májka, Znojmia, Hamánek nebo Otma. Ty prodává ve všech tuzemských obchodních řetězcích.

Společnost vyrábí i pro privátní značky řetězců. Ty se na celkovém obratu však podílí v rozmezí deseti až patnácti procent.

Víc než polovina všech výrobků podniku končí za hranicemi, míří do přibližně čtyř desítek zemí po celém světě. 

Mezi nejvýznamnější trhy patří Slovensko, Rusko, Maďarsko či Německo.

Byznys Hamé na Východě poslední dobou brzdila situace na Ukrajině. Ještě předloni firma uvažovala o tom, že své výrobky z tamního trhu kvůli nepokojům a devalvaci měny stáhne. Od začátku loňského roku se však společnosti začalo na tamním trhu dařit.

Hamé se loni zároveň podařilo výrazněji prorazit na čínském trhu, kde začalo úspěšně prodávat přes e-shop Alibaba.