Nizozemsko-belgický řetězec supermarketů Ahold Delhaize ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk na 362 milionů eur (9,2 miliardy korun) proti zisku 235 milionů eur před rokem. Firmě pomohlo spojení s řetězcem Delhaize, které přineslo úspory. Tržby společnosti, která působí i v České republice, ale mírně klesly. Ahold rovněž oznámil, že během příštího roku odkoupí vlastní akcie za dvě miliardy eur.

Tržby se snížily o 1,1 procenta na 15,1 miliardy eur (385,4 miliardy korun). Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali tržby na 15,2 miliardy a čistý zisk na 331 milionů eur. V poklesu tržeb se částečně odrážel slabší dolar.

Firma vznikla loni spojením nizozemské společnosti Ahold a belgické Delhaize v hodnotě asi 9,8 miliardy eur. Sloučená skupina je čtvrtým největším maloobchodním řetězcem v Evropě a rovněž jedním z největších ve Spojených státech.

O více než 20 procent se podle šéfa firmy Dicka Boera ve čtvrtletí zvýšil internetový prodej. Boer odhaduje, že letos by příjmy z něj mohly vystoupit až na tři miliardy eur (76,6 miliardy korun) a do roku 2020 se zvýšit na pět miliard eur.

Ahold vstoupil na český trh v roce 1990. V tuzemsku má přes 300 hypermarketů a supermarketů značky Albert a zaměstnává zhruba 17.000 lidí na různé typy pracovních úvazků. Ve finančním roce 2014/2015, který trval 24 měsíců a skončil koncem roku 2015, se řetězec v České republice propadl do ztráty 1,24 miliardy korun. Tržby činily 102,6 miliardy korun.

Společnost Delhaize v minulosti na českém trhu provozovala supermarkety Delvita, v roce 2007 je ale prodala německé maloobchodní skupině REWE Group. Ahold na začátku roku 2014 koupil 49 ztrátových prodejen Interspar.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru