Česká ekonomika zaznamenává největší růst spotřebitelských cen od roku 2012, způsobený tím, že lidé mají v době hospodářské prosperity vyšší platy a více utrácejí. Nárůst inflace, který potvrdila data za říjen, může podle analytiků vést k tomu, že Česká národní banka (ČNB) bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb aby cenový trend udržela pod kontrolou.

Ceny zboží, potravin a služeb se v říjnu zvýšily meziročně o 2,9 procenta, což je nejvyšší hodnota za více než pět let. Údaj je vyšší, než očekávalo všech 13 analytiků oslovených HN ještě před zveřejněním dat. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,5. Uvedl to ve čtvrtek Český statitický úřad na svých webových stránkách.

Koruna v reakci na statistiky posílila na nejsilnější hodnotu za euro od roku 2013. Česká měna posílila až na úroveň 25,51 za euro, z 25,60 před publikací dat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Meziroční míra inflace se v říjnu zvedla na 2,9 procenta, více než očekávala většina analytiků. V září to bylo 2,7 procenta.
  • Meziměsíční míra inflace byla 0,5 procenta.
  • Na meziroční inflaci měly největší vliv ceny ovoce, zeleniny, pekárenských a mléčných výrobků. Ceny másla byly například meziročně vyšší o 50,7 procenta.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.