Americké investiční bance Goldman Sachs ve třetím čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk o tři procenta na 2,04 miliardy dolarů (44,6 miliardy korun). Překonal ale odhady analytiků, z části proto, že objem obchodů s dluhopisy klesl méně, než se čekalo. Dařilo se také investičnímu bankovnictví, uvedla v úterý banka.

Zisk na akcii činil 5,02 dolaru, a zvýšil se tak ze 4,88 dolaru, kde byl před rokem. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že zisk na akcii dosáhne 4,17 dolaru.

Celkové příjmy včetně čistých úrokových příjmů vzrostly o dvě procenta na 8,33 miliardy dolarů (182,3 miliardy korun). I to je lepší výsledek, než čekali analytici. Ti příjmy odhadovali na 7,54 miliardy dolarů.

Na čísla o příjmech z obchodování s dluhopisy se čekalo s napětím. Banka uvedla, že tyto příjmy jí klesly o 26 procent na 1,45 miliardy dolarů. Je to zhruba v souladu s konkurenty - bance Morgan Stanley tyto příjmy klesly o 20 procent, bance JPMorgan Chase & Co pak o 27 procent. Propad příjmů z klíčového sektoru obchodování s dluhopisy Goldman Sachs registruje už tři čtvrtletí za sebou.

Goldman Sachs je pátou největší bankou v USA podle objemu aktiv. Na příjmech z obchodování s dluhopisy je závislá více než její konkurence, těžila z toho zejména před finanční krizí v letech 2007 až 2008. Následná regulace ale tento byznys výrazně omezila.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru