Profesor z Tulane University v New Orleans James Alm přijel na brněnskou Masarykovu univerzitu s přednáškou na téma vztahu ekonomie a veřejné politiky. Autor odborných publikací a více než 120 odborných textů byl ve čtvrtek zároveň hostem při slavnostním otevření ekonomické laboratoře na ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity. Alm je známý právě ekonomickými experimenty, jeho doménou jsou výzkumy daňových úniků a podstaty jejich vzniku.

Brněnská univerzita otevřela ekonomickou laboratoř, zkoumat bude i daňové úniky. Projektu se dostalo uznání z USA

Do Brna jste přijel s přednáškou Je ekonomie důležitá pro veřejnou politiku? Dá se stručně říct, jak souvisí ekonomie s veřejnou službou?

To byste měl přijít na tu přednášku. Ekonomie má vliv na veřejnou politiku, ale ne tak významný, jak se možná domníváme. Důvod je ten, že ti, kteří ekonomické argumenty v politice používají, jsou zároveň ti, kteří je vytvářejí. Každý argumentuje něčím a je pravda, že některé argumenty jsou lepší než jiné, ale politici jsou vždy zejména politici, takže si vyberou ten argument, který jim vyhovuje nejvíc. I v české politické kultuře platí, že argumenty politiků vycházejí automaticky ze společenské objednávky a jsou jí ovlivněny. Ekonomové nebo lidé zabývající se sociálními vědami se však dokáží shodnout na tom, co je dobrá politika. Jeden příklad z oblasti, kterou se ne zcela zabývám, je ten, že volný obchod je vždy lepší než obchod, který má nějaké regulace. To vede k tomu, že většina politiků na celém světě snižuje obchodní bariéry trhu. Ale na druhou stranu, můžeme ilustrovat i opačný příklad na prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, který se naopak snaží zvýšit některé bariéry.

Máte na mysli ekonomické bariéry?

Ano, například se snaží dostat Spojené státy ze zóny volného obchodu s Kanadou a Mexikem. A tam se většina ekonomů shodne, že to je špatný postup.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.