Výrobce stavební chemie a průmyslových tmelů a lepidel Sika CZ koupil svého konkurenta KVK Holding. Z firmy, jež vyrábí omítkové směsi, asfaltové izolační pásy nebo polystyrenové izolace naopak po sedmi letech odchází její dosavadní vlastník - fond soukromého kapitálu Arx Equity Partners. Cenu transakce ani jedna ze stran nezveřejnila, fond pouze uvedl, že se mu původní investice vrátila 3,7krát. Peníze, které za KVK obdrží, rozdělí mezi investory.

"Fondy soukromého kapitálu pracují zhruba s desetiletou životností, kdy by měly zhruba pět let investovat a pět let prodávat. Na prodej KVK tak už víceméně přišel čas," řekl partner fondu Tomáš Lánský. Potenciální zájemci podle něj dokázali snadno odhadnout, že Arx Equity bude KVK prodávat, nabídek se proto sešlo více. "Sika byla z hlediska možných synergií a jejích finančních možností logický zájemce. Udělala nám nabídku, která se nám líbila," uvedl Lánský.

"KVK je předním hráčem na trhu se stavebními materiály, díky produktovému portfoliu a geografickému pokrytí se skvěle doplňuje s portfoliem Sika. Akvizice také přinese odborné znalosti v oblasti výroby hydroizolačních asfaltových pásů a tepelných izolací," uvedl k transakci už dříve Ivo Schädler z vedení společnosti Sika.

Transakci posuzoval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, vedl ale pouze zjednodušené řízení. Hodnotil jen oblast malt, chemických příměsí do betonů a malt a hydroizolací. "Spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže," uvedl v rozhodnutí místopředseda ÚOHS Hynek Brom.

Sika CZ zaměstnává zhruba sto lidí. V Modřicích u Brna vyrábí maltové směsi a má tam i výzkumné a vývojové centrum pro východní Evropu. Její mateřská společnost Sika je globální skupinou se sídlem ve Švýcarsku. Dceřiné firmy má v 99 zemích a vyrábí ve více než 190 továrnách. Loni v Česku její pobočka utržila 851 milionů korun a po zdanění vydělala 36 milionů.

Společnost KVK Holding, a. s. vznikla v roce 2012 jako volné holdingové uskupení tří společností - Krkonošské vápenky Kunčice, a.s., KVK PARABIT, a.s. a KVK PENOPOL s.r.o. Fond Arx Equity Partners původně vlastnil pouze Krkonošské vápenky Kunčice, jež produkují suché omítkové a maltové směsi a mají výrobní pobočky v Kunčicích nad Labem, Horním Lánově, Vrchlabí, Černém Dole, Košťanech a Dětmarovicích. Vápenky měly zároveň dceřinou firmu Parabit Technologies zaměřenou na výrobu asfaltových pásů.

Arx Equity v roce 2011 přikoupil dalšího producenta hydroizolačních asfaltových pásů KRPA Dehtochema a vytvořil tak největšího českého výrobce ve svém oboru KVK Parabit se závody ve Svobodě nad Úpou a v Rychnově nad Kněžnou. Do KVK Holding přibyla v roce 2011 také společnost KVK PENOPOL, jež v Pardubicích - Semtíně vyrábí polystyrenové izolace. Obrat celé skupiny, která nyní zaměstnává 320 lidí, v roce 2016 dosáhl 1,1 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru