Maloobchodní tržby bez aut v srpnu zrychlily meziroční růst na 4,8 procenta z červencových 4,6 procenta. Zvýšily se tržby za pohonné hmoty, nepotravinářské zboží i potraviny. Prodej prostřednictvím internetu či zásilkové služby si nadále udržel dvojciferný růst. V pátek o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"Útraty v obchodech jdou ruku v ruce s rostoucí kupní silou českých domácností. S tím, jak zrychluje růst mezd a klesá nezaměstnanost, roste i poptávka tuzemských spotřebitelů po spotřebním zboží a nakonec letos nejspíše znovu přepíše dosavadní rekordy, a to nejenom v případě tržeb stále oblíbenějších internetových obchodů," popisuje analytik ČSOB Petr Dufek.

Přestože lidé utrácejí za domácí elektroniku, oblečení nebo i potraviny více peněz, celkový nárůst tržeb je podle analytiků spíš slabší. “Oproti předchotím obdobím jsou tržby mírně slábnoucí. Prozatím není potřeba vnímat situaci negativně, jednak může jít do velké míry o vliv letních měsíců, jednak tržby mírně zpomalují i vlivem vysoké srovnávací základny,“ říká Jakub Seidler, analytik ING.

Pavel Sobíšek z UniCredit Bank dodává, že jedním z důvodů proč srpen zůstává pro maloobchod průměrným měsícem může být i to, že lidé dovolenou letos trávili častěji v zahraničí.

Letošní i loňský srpen měly stejný počet pracovních dnů, údaje před a po očištění o kalendářní vlivy se tak většinou neliší. Tržby za pohonné hmoty rostly v obou případech o 6,8 procenta a za nepotravinářské zboží o 5,6 procenta. Tržby za potraviny se po očištění zvýšily o 2,6 procenta, před očištěním byly vyšší o tři procenta. "Rozdíl mezi vývojem očištěných a neočištěných tržeb za prodej potravin při stejném počtu pracovních dní byl způsoben zejména rozdílným počtem významných a průměrných prodejních dní," uvedli statistici.

“Nejnovější údaje potvrzují, že v obchodech panuje velká konkurence, která dále tlačí dolů ceny elektroniky a domácího zařízení, a tak jdou nahoru i nadále především ceny potravin,”popisuje Dufek. Dodává, že díky spotřebitelské důvěře a růstu mezd by se tempo růstu mohlo držet kolem pěti procent.

“Pro ČNB by to mělo být jedním z dalších podpůrných argumentů, proč by ještě letos mohla pokračovat se zvyšováním svých úrokových sazeb,“ vysvětluje analytik.

Prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby se v srpnu zvýšil o 12,4 procenta. Ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím rostly tržby za počítačová a komunikační zařízení, za oděvy a obuv, za výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a za výrobky pro domácnost. V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se tržby zvýšily o 3,1 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,1 procenta. Tržby naopak meziročně mírně klesly prodejnám farmaceutického a zdravotnického zboží.

Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby meziročně zvýšily o 1,2 procenta, přičemž za prodej vzrostly o procento a za opravy o 1,8 procenta.

“Po třech letech, kdy prodeje automobilů rostly dvouciferným tempem je zpomalení přirozené, v posledních měsících se však meziroční růst téměř zastavil,“ upozorňuje Seidler.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel po očištění o sezonní vlivy zvýšily v srpnu reálně o 0,4 procenta. Tržby za pohonné hmoty vzrostly o 0,9 procenta, za potraviny o 0,3 procenta a za nepotravinářské zboží o desetinu procenta. Za prodej a opravy motorových vozidel stouply sezonně očištěné tržby reálně meziměsíčně o 3,6 procenta.

Zahraniční obchod v přebytku

Zahraniční obchod skončil v srpnu v přebytku 5,9 miliardy korun, což bylo meziročně o 1,4 miliardy korun méně. Vývoz vzrostl proti loňskému srpnu o čtyři procenta, dovoz o 4,7 procenta. Meziměsíčně byl vývoz vyšší o 12,7 procenta a dovoz o 4,5 procenta.

V srpnovém výsledku se nepříznivě odrazil obchod s ropou a zemním plynem, který prohloubil schodek o 3,4 miliardy korun. V případě obchodu se základními kovy byl schodek vyšší o 2,4 miliardy korun. Přebytek bilance v obchodu s auty se pak kvůli vyššímu dovozu meziročně snížil o 1,1 miliardy korun.

Naopak příznivý vliv na celkovou bilanci mělo především snížení deficitu obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji o tři miliardy korun. Snížila se také záporná bilance obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty o 2,4 miliardy korun.

Přebytek obchodu se státy Evropské unie v srpnu meziročně stoupl o dvě miliardy na 45,9 miliardy korun. Schodek obchodu se státy mimo EU se pak prohloubil o 3,8 miliardy na 38,8 miliardy korun.

Od ledna do konce srpna dosáhl přebytek zahraničního obchodu 120,1 miliardy korun, což je meziroční pokles o 9,5 miliardy. Od začátku roku stoupl vývoz o 6,4 procenta a dovoz o 7,3 procenta.

Ekonomické indikátory, které v tomto a příštím týdnu mohou zahýbat kurzem koruny
 
  odhad skutečnost předchozí údaje datum zveřejnění
zahraniční obchod srpen 5,9 % 5,9 % -2,1 % 6. 10.
tržby v maloobchodu (bez aut) v % za srpen yoy * 5,2 4,8 4,6 6. 10.
průmyslová výroba v % za srpen ** 4,1   3,3 9. 10.
stavební výroba v % za srpen ** není    1,8 9. 10.
inflace v % meziročně v září 2,7   2,5 9. 10.
inflace v % meziměsíčně v září -0,1   -0,1 9. 10.
míra registrované nezaměstnanosti září*** 4,0 %   4,0 % 9. 10.
         
* indikátor zdraví v průmyslu, údaj nad 50 signalizuje růst poptávky a výroby        
** v meziročním vyjádření        
*** údaje úřadů práce spadajících pod ministerstvo práce a sociálních věcí        

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru