Růst české ekonomiky ve druhém čtvrtletí výrazně předčil očekávání analytiků. Zatímco trhy čekaly meziroční zvýšení HDP o 2,9 procenta, předběžné údaje statistiků ukázaly, že růst byl ve skutečnosti o více než polovinu rychlejší. Čím je to dáno? Stačí 4,5 procentní tempo růstu na první místo v celé EU? A jak se bude ekonomika vyvíjet dál? HN přinášejí odpovědi na základní otázky k růstu českého hospodářství.

Proč ekonomika roste tak rychle?

Statistici zatím přesná data o struktuře HDP nezveřejnili, učiní tak až na začátku září. Český statistický úřad však už nyní uvedl, že hlavními tahouny růstu jsou spotřeba domácností a investiční aktivita firem. Lidé se při stávající rekordně nízké nezaměstnanosti méně bojí utrácet, zároveň mají díky rychle rostoucím platům na spotřebu více peněz. V případě firem mohou být podle ekonoma Komerční banky Davida Kocourka investice nástrojem, jak si zachovat pozici na trhu i při nedostatku volných pracovních sil.

Meziroční vývoj HDP (v %)
Zdroj: ČSÚ

Jak je na tom Česko v porovnání s růstem v okolních zemích?

Aktuální růst české ekonomiky je podle Eurostatu třetí nejrychlejší ze všech zemí EU. Rychleji než v Česku ve druhém čtvrtletí rostl HDP jen v Lotyšsku (4,8 procenta) a Rumunsku (5,7 procenta). Z okolních států se k Česku nejvíce blíží Polsko s tempem růstu 4,4 procenta. Německý HDP naopak přidal "jen" 2,1 procenta a růst celé Evropské unie dosáhl 2,3 procenta.

HDP stoupl oproti předchozímu čtvrtletí nejrychleji v historii

Co rychlý růst pro ekonomiku znamená?

Aby podniky dokázaly uspokojit vyšší poptávku, která se silným růstem přichází, musí najímat stále více zaměstnanců. Na vyčerpaném trhu práce ale mají nyní problém další pracovníky sehnat. Aby alespoň částečně uspěly a navíc nepřišly o stávající zaměstnance, které k sobě láká konkurence, jsou nuceny zvyšovat mzdy. Růst výrobních nákladů a dostatek peněz v kapsách spotřebitelů, jenž umožňuje firmám zvyšovat marže, vede ke zvyšování cen v ekonomice. Patrné je to například trhu s nemovitostmi.

Stát zároveň díky dobré hospodářské situaci vybere více peněz na daních. Podle ekonomů se proto dá mimo jiné očekávat, že schodek rozpočtu bude na konci roku menší než naplánovaných 60 miliard korun.

Jak na vývoj ekonomiky zareaguje ČNB?

V reakci na poslední čísla by centrální banka mohla zvažovat rychlejší zvyšování úrokových sazeb. ČNB se řídí především mírou inflace a jejím cílem je dvouprocentní tempo růstu cen. Už nyní je ale inflace nad cílem a překvapivě rychlý růst HDP nahrává tomu, že zdražování bude rychlejší, než se dosud čekalo. Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše není vyloučeno ani další zvýšení základní úrokové sazby ještě v tomto roce.

Vývoj inflace (v %)
Zdroj: ČSÚ
Pozn.: Modrá linie zobrazuje vývoj inflace. Červené linie naznačují inflační cíl ČNB (2 %) a jeho toleranční pásmo (1-3 %).

K prvnímu zvýšení sazeb po téměř deseti letech ČNB přistoupila na začátku srpna, kdy základní dvoutýdenní repo sazba vzrostla o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta. Další kroky ČNB budou záležet zejména na vývoji inflace a na tom, zda se bude i nadále držet na dvěma procenty. Roli bude hrát i měnová politika Evropské centrální banky.

Anketa HN: Zrychlování hospodářského růstu naráží na své limity

Čím déle bude ECB čekat se zpřísněním své měnové politiky, tím méně bude ČNB ochotna zvyšovat sazby v Česku. Centrální banka se bude zároveň ohlížet i na kurz české měny. Čím více koruna posílí, tím déle bude moci ČNB s dalším růstem sazeb vyčkávat. Inflaci by v takovém případě tlumily mimo jiné levnější dovozy.

Bude česká ekonomika růst dál stejným tempem?

Podle ekonomů se solidní tempo růstu ekonomiky udrží i ve zbytku letošního roku. Za celý rok 2017 by tak mohl HDP přidat i více než čtyři procenta. Přibližování Česka k vyspělejším zemím tak bude pokračovat, limitovat ho ale bude nedostatek zaměstnanců na trhu práce. Část podniků kvůli němu bude nucena prodloužit dodací lhůty, nebo dokonce odmítat zakázky.