Běžný účet platební bilance, který zachycuje všechny ekonomické transakce české ekonomiky se zahraničím, skončil v červnu ve schodku 14,5 miliardy korun. Výsledky tak zaostaly za očekáváním analytiků oslovených agenturou Reuters. Ti na červen odhadovali třímiliardový deficit, po květnovém schodku 2,9 miliardy korun. Ve srovnání s loňským červnem je pak letošní výsledek o 2,8 miliardy horší.

Bilance skončila v červnu ve schodku i přesto, že český vývoz zboží a služeb převýšil dovozy o téměř 34 miliard. "Zátěží byl zejména odliv dividend ve výši 40,4 miliardy korun," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. I přes vysoké červnové číslo zatím podle Zeisela není celkový objem zisků, který firmy v Česku letos poslaly svým matkám do zahraničí, velký. Odliv dividend tak pokračuje ještě v letních měsících. Za celý loňský rok si zahraniční vlastníci z Česka stáhli na dividendách rekordních 289 miliard korun, o 62,5 miliardy korun více než v roce 2015.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru