Německá ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí o 0,6 procenta, tedy méně, než se očekávalo. Hospodářství táhla především domácí poptávka a státní výdaje, méně se dařilo obchodu. Oznámil to v úterním rychlém odhadu spolkový statistický úřad.

Analytici oslovení agenturou Reuters v průměru očekávali, že německá ekonomika poroste tempem 0,7 procenta. Statistický úřad ale opravil směrem vzhůru tempo růstu za minulé čtvrtletí, a to na 0,7 procenta z 0,6 procenta. V meziročním srovnání hrubý domácí produkt (HDP) bez sezonní úpravy vzrostl ve čtvrtletí o 0,8 procenta. Očekávalo se 1,9 procenta.

Německé hospodářství tak roste již 12 kvartálů za sebou. Podle analytika skupiny ING Bank Carstena Brzeskiho se zdá jisté snížení současného růstového tempa téměř nevyhnutelné. Jmenoval možné zpomalení tahounů růstu, jako je zvyšování zaměstnanosti, mezd a státních výdajů. Je zde prý ale mnoho znamení, že růst bude pokračovat a není mnoho důvodů obávat se náhlého konce současné výkonnosti. "Příběh německého ekonomického úspěchu pokračuje dál a dál," řekl Brzeski agentuře AP.

Podrobná čísla k vývoji HDP zveřejní statistický úřad 25. srpna. Údaje, které vyšly jen šest týdnů před německými parlamentními volbami, jsou dobrou zprávou pro kancléřku Angelu Merkelovou. Ta se v září bude ucházet o čtvrtý volební mandát.

Největší evropská ekonomika zůstává silnější než většina ostatních velkých členských zemí Evropské unie (EU). Francouzská ekonomika vzrostla ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů o 0,5 procenta díky silnějšímu vývozu. Pro třetí největší ekonomiku eurozóny Itálii očekává tamější centrální banka růst 0,4 procenta. Nad průměr eurozóny 0,6 procenta se dostala španělská ekonomika se čtvrtletním růstem 0,9 procenta. Británie, která není členem EU, rostla ve druhém čtvrtletí tempem 0,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru