Britské letecké skupině IAG vzrostl za šest měsíců letošního roku provozní zisk o 13,8 procenta na 898 milionů eur (23,4 miliardy korun). Firmě se dařilo navzdory mimořádným nákladům souvisejícím s výpadkem počítačů, uvedla BBC. IAG vlastní největší britské aerolinky British Airways, ale také společnosti Aer Lingus, Iberia a Vueling.

Příjem na cestujícího se v pololetí zvýšil o 1,5 procenta. Tento ukazatel zaznamenal růst poprvé od roku 2014. Celkové příjmy stouply o 0,9 procenta na 10,9 miliardy eur.

Květnový výpadek počítačových systémů British Airways, který donutil aerolinky zrušit desítky letů z londýnských letišť Heathrow a Gatwick a dotkl se 75 000 cestujících, způsobil firmě dodatečné náklady 65 milionů eur. Za výpadek zřejmě mohla lidská chyba.

Aerolinkám k růstu pomohly hlavně levné pohonné hmoty a vysoká poptávka o Velikonocích. IAG současně oznámila, že za celý letošní rok čeká růst provozního zisku o více než deset procent. Doposud pouze uváděla, že se její zisk proti loňskému roku zvýší.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru