Česká národní banka (ČNB) ukončila devizové intervence, kterými tři a půl roku uměle oslabovala korunu. Hodnotu české měny teď bude opět určovat trh, na kterém je podle analytiků asi 65 miliard dolarů (1 630 miliard korun) spekulativního kapitálu.  

Vedení ČNB na svém pravidelném čtvrtečním zasedání odhlasovalo nejdůležitější rozhodnutí letošního roku, které se dotkne hospodaření tisíců firem i běžných občanů. Koruna v první hodině po oznámení konce intervencí mírně oslabila, ale v odpoledních hodinách posílila na 26,64 za euro. Zpráva také způsobila nárůst výnosů českých státních dluhopisů. Zatímco před oznámením byl výnos u dvouletých papírů -0,35 procenta, odpoledne se pohyboval kolem -0,16 procenta, nejvýše od srpna.

Podle centrální banky důvody pro udržování české měny poblíž hranice 27 korun za euro už pominuly: už nehrozí pokles spotřebitelských cen, a míra inflace se dokonce dostala na úroveň, kterou centrální bankéři považují za optimální. Pokles cen, takzvaná deflace, byl hlavní příčinou zavedení mimořádného měnového opatření v listopadu 2013.

ČNB ukončila intervence
 
Vše o tématu najdete zde:
Koruna může každým dnem opět získat svobodu a zbavit se pout ČNB.
 

Konec intervenční operace přirovnal guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci k "pacientovi, který se probudí z narkózy". "Necítí se dobře, ale to neznamená, že se operace nepovedla. Zatím pacient vypadá velmi dobře," řekl Rusnok.

Rusnok také řekl, že v případě výkyvů kurzu jsou centrální bankéři připraveni na trh opět vstoupit a výkyvy mírnit. Zatím ale ČNB nebude na pohyby reagovat. "Rozkolísanost koruny budeme tolerovat, jde o to, aby si koruna našla nějakou ustálenou pozici, aby koruna odrážela fundamenty české ekonomiky," řekl Rusnok.

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel soudí, že ČNB zatím nechá tržním silám volný průběh. ."Vzhledem k nejistotě ohledně dalšího vývoje na devizovém trhu ČNB zaujme vyčkávací taktiku. Počká si, kde se kurz ustálí, a podle toho bude dále upravovat měnovou politiku," řekl Zeisel.

Podle analytiků nastává období několikadenního horečného obchodování, které může přinést prudké změny kurzu směrem k posílení i oslabení.

"Očekáváme, že nás čeká období větší volatility. Do týdne nebo do měsíce se to asi neuklidní," řekl Milan Fischer, vedoucí mezibankovních obchodů v pražské Raiffeisenbank. "Fundamentálně by koruna měla z dlouhodobého hlediska posilovat, ale pozice investorů na trhu mohou být v daném okamžiku různé," dodává Fischer.

Režim intervencí, slovy centrálních bankéřů takzvaný "kurzový závazek," trval už čtvrtým rokem. ČNB bránila koruně před posílením intervencemi na devizovém trhu − skupovala eura od investorů a tiskla koruny, čímž nedovolovala koruně posílit pod hranici 27 za euro.

Páteční speciál

Více o konci intervencí si přečtete v pátečním vydání Hospodářských novin a na webu ihned.cz.

 

Banka původně avizovala polovinu roku jako pravděpodobný termín konce kurzového režimu. Rychlejšímu ukončení nejspíš nahrálo také současné složení bankovní rady.

V sedmičlenném nejvyšším orgánu ČNB jsou už jen dva lidé, kteří stáli u zrodu tohoto opatření − viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík. Zbylých pět členů, včetně guvernéra Rusnoka, jmenoval prezident Miloš Zeman až v době, kdy už banka opatření používala.

Argumentem pro brzké uvolnění koruny mohlo podle analytiků také být to, že centrální banka s každým dalším dnem intervenčního režimu čelila tlaku spekulantů. Ti si vsadili na posilování tuzemské měny a nakupovali ji.

Výsledkem bylo, že banka nakupovala mi­liardy eur a navyšovala tak své devizové rezervy, které se za tu dobu více než ztrojnásobily. Jen za první tři měsíce roku skoupila banka při intervencích 900 miliard korun, tedy více než v předchozích dvou letech dohromady.

Otázkou, která teď bude zaměstnávat analytiky i firmy, je, co se bude s kurzem české měny dít v následujících dnech a týdnech a jaký bude mít případně posílení vliv na exportéry. Silnější měna totiž oslabuje jejich příjmy v korunách. Pravděpodobně tak časem skončí podpůrný faktor, který exportním firmám v uplynulých letech zlepšoval hospodaření.

"Pro nás by byla přínosem dlouhodobá stabilita kurzu české koruny k euru. Proto také dlouhodobě prosazujeme přijetí eura," řekl Zdeněk Štěpánek, mluvčí Škody Auto.

Slabá měna podle centrální banky přispěla k rekordní zaměstnanosti v Česku a k jednomu z nejvyšších růstů HDP v Evropské unii.

Podle Daniela Buryše, finančního ředitele středoevropského výrobce nápojů Kofola, byly intervence "hodně drahý špás" - sice pomohly ekonomice, ale vysoký objem devizových rezerv způsobí centrální bance ztrátu v budoucnosti. "Doufám, že se k intervencím už nevrátíme," řekl Buryš. Podle něj výkyvy kurzu Kofolu nepoškodí, protože je firma přirozeně zajištěna svými příjmy v různých měnách.

S koncem intervencí také nastoupí debata o tom, kdy ČNB přistoupí i k zvýšení své klíčové úrokové sazby, která je od listopadu 2012 prakticky na nulové hodnotě. Průzkum HN mezi 14 analytiky minulý měsíc ukázal, že sedm analytiků očekává zvýšení v první polovině příštího roku. Pět jich očekává tento krok až v druhé polovině. Dva ho dokonce předvídají ve čtvrtém čtvrtletí letos.

Více o konci intervencí si přečtete v pátečním vydání Hospodářských novin a na webu ihned.cz.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
6.4.2017 22:31 | On-line reportáž končí

Vážení čtenáři,

dnešní on-line reportáž o konci intervencí končí. Více ke konci intervencí se dočtete v pátečním vydání Hospodářských novin.

Redakce HN

Titulka HN ke konci intervencí

6.4.2017 22:12 | Cizí měny jsou levnější

Kurz koruny k euru po desáté hodině večer posiluje o 1,57 procenta. Vůči švýcarskému franku o 1,22 procenta, přes 1,4 procenta přidává i k libře a dolaru.

6.4.2017 22:06 | Dvouprocentní změna kurzu u mnoha firem znamená velkou část dosahovaného zisku

"Centralní banka nás stále ujišťovala, že pokud kurz uvolní, tak to bude postupne. A dnes to nechala vystoupat až o 50 haléřů. Myslím, že tento skok nahrává spekulantům a nesvědčí to o odpovědném přístupu k našim firmám. 2procentní změna kurzu u mnoha firem znamená velkou část dosahovaného zisku. My jsme si čas rizik zajistili, ale s dalším nákupem jsme podle ujištěni CNB čekali na chvíli, kdy se to začne pozvolna hýbat. To se bohužel nestalo. Je to po tolika debatách a ujištěních velmi nezodpovedny přístup," řekl šéf firmy Liko-S Libor Musil.

6.4.2017 21:35 | Koruna se probouzí z narkózy

Okamžik, na který se v posledních dnech napjatě čekalo, přišel ve čtvrtek přesně půl hodiny po poledni. Jakmile se rozletěla zpráva, že ČNB s okamžitou platností pouští korunu ze své uzdy, posílila česká měna během pouhých několika desítek sekund o 25 haléřů. "Prodlužování kurzového závazku by už nepřinášelo efekty, které by za to stály," řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Konci intervencí se budou věnovat páteční HN.

6.4.2017 21:27 | Zvýší se atraktivita zaměstnání v Česku

Dobré vyhlídky spojené se silnější korunou se týkají všech možných pozic – od dělnických profesí až po specializované činnosti. "U dělnických profesí v poslední době probíhá někdy i výrazné navyšování mezd. Když se k tomu přidá silnější koruna, zvýší se atraktivita zaměstnání v Česku pro dělníky z Bulharka či Rumunska, které zdejší trh potřebuje," uvádí Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McRoy.

6.4.2017 20:23 | Koruna posílila o zhruba 1,6 procenta

Česká měna se nyní obchoduje za 26,61 koruny za euro, během dne tak posílila o zhruba 1,6 procenta.

 

6.4.2017 20:15 | Analytik Jáč: Euro bude za 26 korun
externí video: Euro bude za 26 korun. Hodnotit intervence ale zatím nemůžeme, říká Radomír Jáč
Euro_bude_za_26_korun._Hodnotit_intervence_ale_zatim_nemuzeme_rika_Radomir_Jac.jpg
6.4.2017 19:50 | Drahá chyba

Prodlužování intervencí byla drahá chyba, píše analytik David Klimeš. Centrální bankéři se dál drželi závazku, jehož udržení se stávalo čím dál dražší. Koncem září si zcela nepochopitelně svázali ruce slibem, že intervence poběží až do druhého čtvrtletí 2017.

6.4.2017 19:24 | Singer: Dobře odvedená práce, intervence bych zavedl znovu

Zavedení intervencí v roce 2013 byl správný krok, udělal bych to znovu, šlo o méně intelektuálně náročné rozhodnutí, říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer v rozhovoru pro DVTV.

6.4.2017 19:17 | Kurz koruny k libře

Stejný vývoj konec intervencí potkal i kurz koruny ke švýcarskému franku, norské koruně či britské libře (na grafu).
Kurz koruny k libře

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru