Přestože Hospodářská komora do Česka přivedla už více než šest tisíc pracovníků z Ukrajiny, tuzemské firmy stále potřebují obsadit přes 180 tisíc pracovních míst. Zástupci komory proto chtějí přilákat zaměstnance i z jiných zemí, například ze Srbska.

"Donedávna v Srbsku zdařile fungoval automobilový průmysl, který po sobě zanechal 30 tisíc kvalifikovaných zaměstnanců, jejich znalosti by mohly využít české podniky," myslí si Miroslav Műhlböck, člen dozorčí rady Hospodářské komory.

V Česku bylo na konci června bez práce jen necelých 300 tisíc lidí, což představuje čtyřprocentní míru nezaměstnanosti. To jsou nejnižší čísla za posledních 19 let. Počet volných pracovních míst naopak roste. "Firmy mají zakázky, ale nemají zaměstnance, kteří by na nich pracovali," říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle něj lidé na úřadech práce nemají dostatečnou kvalifikaci nebo se práci vyhýbají. "Firmy proto volí krizové řešení a zaměstnávají kvalifikované cizince s alespoň výučním listem," dodává.

Zástupci Hospodářské komory se zatím o nápadu přilákat do Česka více srbských pracovníků bavili s ministerstvem vnitra. "Tvářili se na to s určitou rezervovaností, ale nápad neodmítli," řekl Dlouhý.

Tuzemské podniky přivádějí zahraniční pracovníky i přesto, že jim tím vznikají dodatečné náklady - na jejich dopravu, ubytování nebo zaškolení. Největší poptávka je po řemeslnících, jako jsou truhláři nebo tesaři. Firmám chybí také řidiči a skladníci.

Kovoobráběcí firma Abydos z Chebska se s nedostatkem zaměstnanců potýkala dlouhodobě. Řada lidí z regionu dojíždí za lépe placenou prací do Německa. "Projekt nám pomáhá plnit zakázky. S pracovníky z Ukrajiny máme dobré zkušenosti. Jsou pracovití, dobře zvládají fyzicky náročnou práci a dobře se začleňují do kolektivu," pochvaluje si jednatelka společnosti Olga Kupec. Dnes firma zaměstnává šest Ukrajinců, dalších deset nastoupí v srpnu.

Vláda projekt na přijímání pracovníků z Ukrajiny spustila přesně před rokem. Díky němu je pro Ukrajince vyřizování žádostí o zaměstnanecké karty rychlejší a jednodušší.

Vláda letos v únoru rozhodla, že původně stanovená kvóta zaměstnanců z Ukrajiny bude moci překročit pět tisíc lidí. Ministerstvo zahraničí od února zvýšilo měsíční kvótu pro přijímání žádostí o pracovní povolení pro Ukrajince z 320 na 400. Po schválení personálního posílení generálního konzulátu ve Lvově, o kterém vláda rozhodla v únoru, se může kvóta zvýšit na 800.

Takzvaný Režim Ukrajina umožňuje českým firmám získat středně a méně-kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny. Hospodářská komora zatím v rámci projektu řídila 1023 žádostí firem týkajících se 6404 ukrajinských pracovníků, Svaz průmyslu a dopravy pak 84 žádostí týkajících se 1290 pracovníků. 

Komora odmítá tvrzení odborů, že zaměstnavatelům jde o levnou pracovní sílu. Firmy musí nejprve neobsazené pracovní místo nabídnout prostřednictvím Úřadu práce občanům ČR. Až tehdy, jakmile není volné pracovní místo ani po 30 dnech obsazené, je pozice zařazena do centrální evidence volných míst pro zaměstnaneckou kartu, a tudíž je možné ji nabídnout i uchazečům z Ukrajiny.

Přijímání Ukrajinců chce kromě Hospodářské komory i ministerstvo zemědělství, které si stěžuje, že počet pracovníků v zemědělství je na historickém minimu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru