Největší pražský developer chce do dvou let odstartovat výstavbu rezidenční čtvrti v severní části Nákladového nádraží Žižkov. Do výstavby projektu s názvem Parková čtvrť plánuje investovat přibližně devět miliard korun. Podle platného územního plánu může na pozemku o rozloze 128 tisíc metrů čtverečních vybudovat až 2600 nových bytů.

Společnost pozemek získala vloni v létě. "Nyní, tedy necelý rok od akvizice jsme ve fázi, kdy existuje velmi kvalitní urbanistické řešení a zároveň máme jasno také o budoucí architektonické podobě celé čtvrti. Na přelomu roku tak budeme schopni podat žádost o změnu územního rozhodnutí," říká šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Urbanistickou koncepci vytvořil architekt Jakub Cigler. Na podobě jednotlivých bytových domů se ale bude podílet celá řada předních českých architektů. V rámci architektonického workshopu Central Group ve spolupráci s hlavním architektem lokality vybral sedm ateliérů a jedenáct různých architektonických konceptů.

Jednotlivé ateliéry mají nyní úkol přes léto podrobnější rozpracovat své návrhy. Finální podoba celé čtvrti by tak mohla být známa v září, kdy Central Group ve spolupráci s Městskou částí Praha 3 plánuje projekt opět představit veřejnosti, tentokrát už v ucelené podobě. Zároveň chce zapojit veřejnost do rozhodování o tom, jaké v lokalitě vzniknou obchody, služby a restaurace, nebo o tom, jak bude vypadat nový veřejný park o rozloze 14 tisíc metrů čtverečních. Na okraji parku pak vznikne šestitřídní mateřská škola v hodnotě zhruba 60 milionů korun. Tu postaví developer na vlastní náklady a následně ji převede do vlastnictví městské části.

Central Group pozemek v severní části Nákladového nádraží Žižkov koupil loni od společnosti Discovery Group. Součástí byl i projekt, který předchozí vlastník na místě sám připravoval. Jeho součástí byl obchodně administrativní komplex, proti kterému se však vznesla vlna kritiky ze strany obyvatel i radnice Prahy 3. Central Group proto projekt s již vydaným územním rozhodnutím přepracoval. V oblasti převáží obytná část, která bude doplněna o obchody, služby a restaurace v parterech (přízemí) bytových domů.

V okolí Nákladového nádraží Žižkov vloni Central Group dokončil výstavbu projektu Residence Garden Towers se zhruba 700 byty. Letos v sousedství odkoupil sídlo společnosti Cetin s okolními pozemky o rozloze 40 tisíc metrů čtverečních. Také tam by v budoucnu mohl developer stavět byty.

Kromě zmiňované severní části Nákladového nádraží Žižkov, kterou vlastní Central Group, se chystá velká výstavba také v jižní části. Tu vlastní společnost Sekyra Group Luďka Sekyry, která na místě chce vybudovat novou městskou čtvrť. Aby mohla zahájit výstavbu, potřebuje však, aby město odstranilo z jižní části nákladového nádraží stavební uzávěru. Na tom již vedení metropole pracuje. Kdy by však společnost Sekyra Group mohla na místě zahájit výstavbu, zatím není jasné.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru