Průmyslová výroba v eurozóně v březnu proti předešlému měsíci dále klesala tempem 0,1 procenta a stejně jako v únoru se v tom projevila výrazně nižší produkce energie. V meziročním srovnání však růst výroby zrychlil na 1,9 procenta z únorového tempa 1,4 procenta. V pátek to uvedl statistický úřad Eurostat.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že výroba se proti předchozímu měsíci zvýší o 0,3 procenta. V meziročním srovnání čekali nárůst o 2,3 procenta.

Produkce energie se propadla o 3,2 procenta po únorovém poklesu o 4,9 procenta. Výroba zboží krátkodobé spotřeby se po únorovém poklesu oživila a stoupla o 2,1 procenta. Mírný nárůst zaznamenaly ostatní kategorie.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny v dubnu pokračovala v růstu a dostala se na novou nejvyšší úroveň za šest let. Plyne to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky minulý týden zveřejnila společnost IHS Markit.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru