Celosvětový zájem o nákup luxusních domů loni ochladl, i když se prodal rekordní počet domů za cenu více než 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun). Prodej domů za cenu vyšší než jeden milion dolarů loni stoupl o jedno procento. Růst tak výrazně zpomalil z osmi procent předloni a ze 16 procent v roce 2014. Vyplývá to ze zprávy Christie's International Real Estate.

Navzdory zpomalení růstu prodeje se ceny luxusních domů loni zvýšily, a to o dvě procenta. Bylo to také poprvé, kdy se za rok prodalo deset domů za cenu vyšší než 100 milionů dolarů.

Nejdražším prodaným domem bylo sídlo v hongkongské čtvrti The Peak, jehož cena byla více než 270 milionů dolarů. V Hongkongu se prodaly celkem čtyři z deseti domů v ceně vyšší než 100 milionů dolarů, což bylo nejvíce ze všech měst.

Zpráva makléře luxusních nemovitostí vychází z analýzy prodejních dat a dalších faktorů na 101 trzích po celém světě. Soukromý prodej luxusních domů není do analýzy zahrnutý.

Podle zprávy byl na 24 trzích loni zaznamenán prudký pokles prodeje. Naopak 19 trhů zaznamenalo solidní růst. V ostatních případech zůstal prodej v podstatě na stejné úrovni. V Británii loni prodej luxusních domů kvůli nejistotě po rozhodnutí země opustit Evropskou unii klesl o 67 procent. V USA se prodej snížil o čtyři procenta a v oblasti Asie a Tichomoří o 29 procent. Naopak v Evropě prodej stoupl o 20 procent a v Kanadě o 44 procent.

Špatnou zprávou pro trh s luxusními nemovitostmi je i to, že se prodloužila doba, než se dům prodá, protože na některých trzích nabídka převyšuje poptávku. Průměrná doba, kterou strávil luxusní dům na trhu, než se ho podařilo prodat, loni činila 220 dní. To je o 13 procent více než v roce 2015, kdy se dům prodal v průměru za 195 dní, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru