Německému energetickému koncernu E.ON v prvním čtvrtletí klesl zisk před úroky a zdaněním o více než třetinu na 1,04 miliardy eur (27,7 miliardy korun), nepatrně tak zaostal za očekáváním. Na vině jsou hlavně vyšší náklady, delší údržbové práce na jedné z jaderných elektráren v Německu a velká konkurence v maloobchodním sektoru, oznámila v úterý firma.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali zisk 1,07 miliardy eur. Společnost potvrdila, že hodlá vyplatit dividendu 0,30 eura na akcii a pro letošní rok ponechala výhled zisku před zdaněním v pásmu 2,8 až 3,1 miliardy eur.

Na hospodaření podniku doléhá pokles průmyslové výroby, firma se ale také vzpamatovává z dlouhé restrukturalizace. V rámci plánu snížit do roku 2018 náklady o 400 milionů eur firma také propustí 1300 zaměstnanců, což jsou zhruba tři procenta celkové pracovní síly. E.ON chce rovněž o pětinu snížit investice.

E.ON působí od roku 1998 také na českém trhu. Dodává elektřinu zhruba pro 1,2 milionu zákazníků, zemním plynem pak zásobuje více než 220 000 odběratelů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru