Průmyslová výroba v Německu v březnu klesla o 0,4 procenta, zatímco v únoru se o 1,8 procenta zvýšila. V úterý to oznámilo tamní ministerstvo hospodářství. Pokles produkce byl ale mírnější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters v průměru počítali s propadem o 0,6 procenta. Za celé první čtvrtletí se výroba zvýšila o 1,4 procenta. Úterní údaje statistického úřadu navíc ukázaly, že vývoz a dovoz v březnu vystoupily na nová maxima.

Nejnovější údaje o vývoji průmyslu a zahraničního obchodu podle expertů signalizují solidní růst německé ekonomiky v prvním čtvrtletí. "Německý export měl impozantní první čtvrtletí," uvedl šéf německého svazu obchodu BGA Anton Börner. "Je úžasné, jak se německá ekonomika vzpírá globálním rizikům," dodal.

Za březnovým poklesem průmyslové výroby stál především energetický sektor, jehož produkce se propadla o 2,5 procenta. Produkce zpracovatelského sektoru se snížila o 0,5 procenta, zatímco stavebnictví vykázalo růst, a to o 1,5 procenta. "Navzdory malému březnovému poklesu by se průmyslová výroba měla opět stát motorem růstu německé ekonomiky," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING.

Statistický úřad oznámil, že export z Německa se v březnu zvýšil o 0,4 procenta na rekordních 105,4 miliardy eur. Import se zvýšil dokonce o 2,4 procenta a dostal se na rovněž rekordních 85,8 miliardy eur. "Německo zjevně těží z oživení světové ekonomiky," uvedla ekonomka Ulrike Kastensová ze společnosti Sal. Oppenheim.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. V loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Německa zvýšil o 1,9 procenta, nejprudším tempem za pět let. Hospodářský růst v Německu loni podpořila silná soukromá spotřeba, zvýšené vládní výdaje a příznivý vývoj ve stavebním sektoru.

Německá vláda v dubnu zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,4 procenta. Odhad růstu na příští rok ponechala beze změny na 1,6 procenta.