Solární podnikatel Zdeněk Sobotka prodal v Chile fotovoltaickou elektrárnu Parque Solar Cuz Cuz za 3,5 milionu dolarů (asi 80 milionů korun). Kupcem je chilský fond Ad Capital Servicios Financieros, který investuje do obnovitelných zdrojů.

Elektrárna Cuz Cuz o výkonu 3 MW se nachází na ploše přibližně jedenácti fotbalových hřišť. Do přenosové sítě ji česká firma Solek Group, již Sobotka vlastní, připojila letos v lednu. Její solární panely stojí na speciálních natáčecích stojanech, což umožňuje maximálně využívat sluneční svit během celého dne.

Chilský fond má v provozu nebo ve výstavbě solární elektrárny o výkonu 100 megawattů. Pro srovnání, největším provozovatel fotovoltaik v Česku je energetická společnost ČEZ, která má celkem 120 MW.

Emise dluhopisů pro Chile

Developerská firma Solek Group od roku 2010 staví, provozuje a prodává solární elektrárny. Kromě Česka a Slovenska postavila firma nejvíce solárních parků v Rumunsku. Nyní vidí Sobotka příležitost hlavně v Chile, kde již jeho firma investovala zhruba 100 milionů korun.

Kromě nyní prodaného solárního parku šly investice do podobně velkých solárních projektů La Fortuna a Amparo del Sol, které se nyní již staví. Celkově hodlá česká firma v Chile postavit další solární elektrárny o výkonu přes 60 megawatt.

Kromě vlastních peněz a úvěrů se Solek Group snaží na jednotlivé projekty získat i peníze od tuzemských investorů. Letos v dubnu spustila firma emisi pětiletých dluhopisů a snaží se získat až půl miliardy korun.

Podle Sobotky má solární energetika v Chile velký potenciál. Místní vláda chce do roku 2035 získávat z obnovitelných zdrojů až 60 procent energie. Kromě snahy snížit podíl uhelných zdrojů není v zemi kvůli zemětřesením možné stavět jaderné elektrárny. Hlavním zdrojem zelené energie budou v Chile vodní elektrárny, důležitou roli ale bude hrát také fotovoltaika, která se zatím na výrobě podílí čtyřmi procenty.

"Na severu Chile je nejvyšší intenzita slunečního záření na světě," řekl Zdeněk Sobotka. Ve srovnání s Českem tak stejný solární panel podle něj vyrobí 2,5krát víc energie.

Solek Group v Chile působí od roku 2014. Kromě úspěšného prodeje Parque Solar Cuz Cuz se letos firma ucházela také o dvacetileté kontrakty na dodávku elektřiny za pevně stanovené ceny. V aukcích za nejnižší cenu, které se musí v Chile rozjet od roku 2021, ale neuspěla.

Sobotkova firma se zajímá i o možnosti v Íránu, kde zaregistrovala dvě dceřiné společnosti a snaží se získat potřebná povolení pro solární development.

Další solární investice

Solek není jedinou českou firmou, která se pokouší uspět se solárními projekty v cizině. Od roku 2012 působí na dalším významném fotovoltaickém trhu, v Austrálii, společnost Photon Energy. Ta nyní pracuje na projektu elektrárny o výkonu 155 MW v Gunnedah, ve státě Nový Jižní Wales. Jeho výstavba by mohla začít v roce 2019.

Na českém trhu probíhá také emise společnosti Thomas Lloyd, která již loni získala v neveřejné nabídce 300 milionů korun. Fond se soustředí na investice na Filipínách, kde stojí za první komerční solární elektrárnou na ostrově Negros o výkonu 22 MW.