Německá prokuratura ve středu rozšířila vyšetřování účetního skandálu v německé finanční společnosti Wirecard a zadržela tři bývalé vedoucí pracovníky podniku. Podezřívá je z organizovaného podvodu, zpronevěry, falšování účetnictví a manipulace s akciovým trhem. Informovala o tom agentura Reuters.

Úřady znovu zadržely bývalého šéfa podniku Markuse Brauna, který byl minulý měsíc propuštěn na kauci pět milionů eur (zhruba 132 milionů korun). Zatčeni byli rovněž bývalý finanční ředitel a bývalý účetní ředitel. Úřady získaly svědectví, podle kterého si vedení podniku podvodně vypůjčilo 3,2 miliardy eur (přes 84 miliard korun), píše Reuters.

Prokuratura trojici zadržených podezřívá z konspirace s cílem uměle zvýšit příjmy. Tato konspirace podle prokuratury vyvolala zdání dobré finanční situace společnosti a umožnila firmě vypůjčit si výše zmíněnou částku. "Ve skutečnosti bylo nejpozději koncem roku 2015 jasné, že reálné podnikatelské aktivity Wirecardu jsou ztrátové," uvedla mluvčí prokuratury.

Související

Společnost Wirecard minulý měsíc vyhlásila insolvenci poté, co se ukázalo, že jí chybí zhruba 1,9 miliardy eur (50 miliard korun), které vykazovala ve svém účetnictví.

Firma vznikla v roce 1999 a zaměřuje se na zpracování plateb a finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v Česku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru