Česká národní banka zahájila se záložnou WPB Capital nové správní řízení a zároveň ke konci června vydala předběžné opatření, kterým WPB Capital zakazuje nakládat s majetkem, poskytovat úvěry nebo přijímat vklady svých členů. Informuje o tom páteční vydání deníku E15. Před měsícem přitom soud rozhodl, že ČNB pochybila, když v roce 2014 záložně licenci odebrala. Představenstvo kampeličky nyní tvrdí, že ČNB novým správním řízením obchází soudní rozhodnutí.

"Představenstvo WPB Capital vnímá postup ČNB jako nerespektování a obcházení rozhodnutí soudu, které budou mít za následek další výraznější škody a mohou být pro družstvo likvidační," uvedl mediální zástupce představenstva Martin Jaroš. Představenstvo považuje kroky ČNB za pokračování snahy o likvidaci WPB.

ČNB odebrala v roce 2014 licenci záložně WPB Capital nezákonně. Šlo o nepřiměřený zásah, rozhodl soud

Centrální banka podle deníku jako důvod zahájení správního řízení uvádí podezření, že WPB nebude mít adekvátní řídicí a kontrolní systém, který by splňoval zákonné požadavky. Několik let ale již záložnu řídí likvidátor Jiří Švihla, jehož kontroluje právě ČNB, podotýká E15. Podle představenstva WPB je proto za potíže odpovědný likvidátor, který propustil téměř všechny důležité zaměstnance. Představenstvo má proto podle Jaroše vážné pochybnosti, že "likvidátor přistupoval k řízení záložny s péčí řádného hospodáře".

Představenstvo WPB chce provést hloubkový audit záložny. "Již nyní má podezření, že likvidátor v průběhu likvidace vynakládal nepřiměřené částky za ekonomické a právní poradenství," uvedl Jaroš.

Švihla na otázky deníku neodpověděl, okolnosti nekomentovala ani ČNB. "Česká národní banka se nevyjadřuje k probíhajícím soudním a správním řízením ani nezveřejňuje informace o předběžných opatřeních," řekla Denisa Všetíčková z ČNB.

WPB se dostala do problémů v roce 2013 a o rok později v červnu přišla o licenci. Odnětí licence ČNB zdůvodnila tím, že záložna uměle navyšovala kapitál z peněz záložny poskytnutých formou úvěrů, nabývala nedovolené typy cenných papírů a obcházela limit angažovanosti. Podle červnového rozhodnutí soudu šlo o nepřiměřený zásah.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru