Česko je pro zahraniční investory atraktivním trhem, na němž mohou najít vhodnou pracovní sílu pro své podnikání. V rámci střední a východní Evropy se umístilo na třetím místě za Estonskem a Lotyšskem, v Evropě je desáté. Vyplývá to z průzkumu Total Workforce Index společnosti ManpowerGroup.

Tento průzkum má být vodítkem pro zaměstnavatele, aby se mohli lépe rozhodnout, kde budou zaměstnávat další pracovníky. Ze 75 zemí, na které se průzkum zaměřil, se Česko umístilo na 23. místě.

Na prvních příčkách najdeme země jako Nový Zéland, region Hongkong či Singapur, v Evropě pak vedou Irsko, Velká Británie a Dánsko.

Vrchol žebříčku je tažen zejména vysokou kvalifikovaností, nízkou státní regulací a vysokou produktivitou. Tyto tři kategorie spolu s náklady na zaměstnance tvoří hlavní srovnávací kritéria. Podle výše nákladů jsou atraktivnější spíše chudší ekonomiky jako Thajsko či Filipíny, v Evropě pak Srbsko a Bulharsko.

Česko má hlavní výhodu ve vysoce kvalifikovaných zaměstnancích a také velkém podílu pracovníků ve vědě a výzkumu. Velkým handicapem je však nízká úroveň angličtiny.

"Anglicky se u nás v práci domluví 27 procent zaměstnanců. V současné době je přitom angličtina požadována asi u 40 procent pozic, které jsou inzerovány na českých pracovních portálech," uvedla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka firmy ManpowerGroup pro Českou a Slovenskou republiku.

Prostor pro zlepšení nachází Rezlerová v legislativní a institucionální regulaci, kterou má Česko složitější než sousední Polsko. "Mohli bychom vytvořit mnohem lepší prostředí pro podnikání a tvorbu dobře placených pracovních míst, pokud se zaměříme na snížení náročnosti podnikání a nákladů na založení firmy," dodala Rezlerová.

Důležitým faktorem je také délka výpovědní lhůty. Podle průzkumu má Česko v této oblasti mimořádně silnou ochranu zaměstnanců. Výpovědní lhůta je stejná pro všechny zaměstnance bez rozdílu. U všech našich sousedů přitom mají noví zaměstnanci tuto lhůtu kratší než ti stávající.

V nízkých cenách Česku konkurují Bulharsko, Rumunsko či Ukrajina. O těchto státech proto podle Martina Jánského, provozního ředitele Manpoweru ČR, uvažují investoři do zpracovatelského průmyslu. Český trh je naopak vyhledáván zájemci o práci z těchto států.

"V roce 2017 jsme našli v Česku práci pro 4300 pracovníků ze zemí východní a jihovýchodní Evropy na různé typy pozic, které se dlouhodobě nedařilo obsadit českými uchazeči," dodal Jánský.

75 hodnocených zemí:

Zdroj: ManpowerGroup