V českých hotelech, penzionech a kempech se ve 3. čtvrtletí ubytovalo sedm milionů hostů, meziročně o 5,9 procenta více. Přibylo turistů z Česka i zahraničí. Počet přenocování stoupl o 4,2 procenta na 19,9 milionu nocí. Meziroční růst zaznamenaly všechny typy ubytovacích zařízení, výjimkou jsou pouze turistické ubytovny a chatové osady. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad.

Statistici evidují od července do konce září 3,82 milionu ubytovaných turistů z ČR a 3,18 milionu cizinců. Tradičně nejvíce lákala Praha, kde alespoň jednu noc strávilo 2,24 milionu hostů. Je to meziročně o 4,2 procenta více. Regionálně přibylo turistů ve všech krajích. Nejvyšší přírůstek zaznamenal Ústecký kraj, kde se ubytovalo téměř 231 000 návštěvníků, což bylo o 16,8 procenta více než loni. Naopak v Libereckém kraji byl nárůst pouze o 0,1 procenta na 367 000 hostů.

Návštěvnost hotelů v Česku byla ve 3. čtvrtletí meziročně vyšší o 6,7 procenta, v penzionech byl nárůst 8,5 procenta a v kempech 5,9 procenta. Mírně vzrostl i počet hostů v chatových osadách a turistických ubytovnách, ale strávili v nich o 1,2 procenta méně nocí než loni. V hotelích se počet přenocování zvýšil o 5,1 procenta, v penzionech o 7,2 procenta a v kempech o pět procent.

Nejvíce zahraničních hostů přijelo jako vždy z Německa. Hromadná ubytovací zařízení navštívilo více než půl milionu Němců, v porovnání s předchozím rokem to bylo o 3,6 procenta více. Na druhém místě jsou Slováci, kterých přibylo o 5,4 procenta na 216 000. U třetích Poláků byl nárůst o 4,1 procenta na 199 000 hostů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru