Společnost Twenty-First Century Fox mediálního magnáta Ruperta Murdocha nějaký čas jednala o prodeji většiny svých aktivit mediální společnosti Walt Disney. Uvedl to v pondělí server finanční televize CNBC, který se odvolává na informované zdroje. Podle nich zatím z rozhovorů sešlo, akcie obou firem se po zprávě přesto vydaly citelně vzhůru. Transakce by patrně pomohla oběma firmám.

Společnost Fox k jednání vede přesvědčení, že nemůže konkurovat takovým mediálním hráčům, jako je Amazon či Netflix. Převzetím části aktivit Disney by se ale velikost firmy zvýšila natolik, že by se zlepšilo i její konkurenční postavení.

Pokud se firmy k jednání vrátí a dohoda nakonec bude uzavřena, Disney získá kontrolu nad další globální televizní sítí. Protože ale podle americké legislativy nemůže vlastnit dvě vysílací sítě, mediální gigant by nekoupil celou společnost Fox.

Do portfolia společnosti Disney mohou naopak přibýt filmová a televizní studia, kabelové sítě FX a National Geographic a zahraniční aktiva, jako je Star a BSkyB.

Akcie Disney krátce před koncem obchodování na newyorské burze přidávaly 2,2 procenta na 100,82 USD, akcie 12st Century Fox na trhu Nasdaq měly k dobru 10,1 procenta na 27,49 USD.

Fox a Disney jsou spolumajiteli internetové televize Hulu, ve které mají podíl i firmy Comcast a Time Warner.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru