Estonsko, Lotyško a Litva vytvoří společný kapitálový trh, aby podpořily investice a likviditu. V pondělí o tom informovala agentura Reuters. Všechny tři pobaltské země jsou součástí eurozóny, ekonomika ani jedné z nich ale není natolik velká, aby mohla mít vlastní dobře fungující kapitálový trh. Ministři financí proto podepsali předběžnou dohodu o harmonizaci pravidel kapitálového trhu, odstranění investičních bariér a vytvoření nové infrastruktury trhu.

Iniciativu pobaltských republik podporuje Evropská komise i Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Prvním krokem by měla být emise společného krytého dluhopisu a EBRD doufá, že příslušná legislativa bude přijata už v příštím roce.

Krytý dluhopis je zajištěn dlouhodobými aktivy, zpravidla hypotečními úvěry nebo úvěry veřejnému sektoru. Podle údajů EBRD je souhrnná hodnota nesplacených hypotečních úvěrů ve třech pobaltských republikách na úrovni 17 miliard eur (přes 435 miliard korun), což je řadí mezi Maďarsko se 14,8 miliardy a Slovensko s 19,7 miliardy eur. To jsou nyní dva nejmenší hypoteční trhy s krytými dluhopisy v Evropě.

Založení společného kapitálového trhu má také pomoci malým a středním podnikům snáze se dostat ke kapitálu. Tyto firmy se na podnikové sféře v Estonsku, Litvě a Lotyšsku podílejí z 99,8 procenta a zaměstnávají zhruba 78 procent pracujících.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru