Zástupci firem se přidali k ostatním institucím, které vylepšují odhad kondice tuzemského hospodářství. Česká ekonomika letos podle prognózy Hospodářské komory poroste o 4,5 procenta. Stejné tempo předvídá také Česká národní banka, odhad na letošní rok vylepšila na 4,3 procenta nedávno i Česká bankovní asociace. V příštím roce by růst HDP měl podle komory zpomalit na 3,6 procenta.

"Česká ekonomika prožívá dobré období. Základním zdrojem růstu HDP je zahraniční poptávka, stabilizace v eurozóně, která se přetavuje do zahraničního obchodu, ale dopadá i na soukromé investice firem. To vede k větším zakázkám, tlaku na přijímání lidí. Při situaci na trhu práce to znamená růst mezd. Ten se potom přelévá do dalšího pozitivního faktoru, kterým je rostoucí spotřebitelská poptávka," řekl prezident komory Vladimír Dlouhý. Export by měl letos růst o více než sedm procent, stejné tempo by si podle odhadů měl udržet i v příštím roce.

Nedaří se ale všem sektorům, například stavebnictví v září kleslo o 1,1 procenta. Ekonomický analytik komory Petr Zahradník to vyčítá hlavně veřejnému sektoru. "Stavebnictví se stalo rukojmím neschopnosti využívat velkorysé možnosti finančních programů EU," tvrdí Zahradník. České vládě vytkl i zdlouhavé procesy, kterými musí každý projít, než může začít stavět.

Podle prognózy bude i v příštím roce pokračovat výrazný růst mezd a nízká nezaměstnanost. Pracovníci si nominálně polepší o 8,6 procenta, podíl lidí bez práce se sníží na 4,1 procenta.

Rychlý růst mezd by podle odhadů mohl tlačit inflaci až na samotnou hranici pásma stanoveného centrální bankou. Ta usiluje o to, aby se růst cen pohyboval v pásmu mezi jedním a třemi procenty. Analytici Hospodářské komory spolu se zástupci České spořitelny odhadují, že inflace vzroste v roce 2018 na 2,9 procenta.

Výrazný nárůst spotřebních cen v současnosti nutí ČNB k zvyšování úrokových sazeb v ekonomice. Minulý čtvrtek rozhodla její bankovní rada o růstu základní dvoutýdenní repo sazby o čtvrt procentního bodu na 0,5 procenta. To by mělo vést k zdražení hypoték nebo úvěrů pro podnikatele.

Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil očekává růst sazeb i v příštím roce. "ČNB ale nebude s jejich zvyšováním příliš chvátat i kvůli tomu, že Evropská centrální banka (ECB) své sazby zvyšovat nebude," myslí si Navrátil. Rozdíl mezi sazbami ČNB a ECB podle něj zvýší zájem o českou korunu, což povede k jejímu posilování až k 25,40 koruny za euro. "Silnější koruna tak za centrální banku udělá velkou část práce při snižování inflace," dodává.

Navrátil očekává, že repo sazba ČNB se do konce příštího roku zvýší na hodnotu mezi 1,25 a 1,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru