Developeři v Praze staví nové kanceláře výhradně v docházkové vzdálenosti ke stanicím metra. Ke konci druhého čtvrtletí bylo podle výzkumu globální poradenské společnosti Colliers International na území metropole rozestavěno více než 312 tisíc metrů čtverečních nových ploch. Všechny se nacházely maximálně deset minut chůze od některé ze stanic metra.

"Developeři a vlastníci nemovitostí se pokoušejí zlepšit, anebo již zlepšili, přístup svých nemovitostí k metru. Určitě bude zajímavé sledovat, zda vzniknou další kancelářská centra v souvislosti s novou trasou metra D, jejíž výstavba se chystá v jižní části Prahy," říká vedoucí výzkumného oddělení Colliers International pro Českou republiku Ondřej Vlk.

Developeři si již na pozemky, pod kterými se jednou budou nacházet stanice metra D, brousí zuby. Naproti Thomayerově nemocnici v Krči se chystá stavět společnost Reflecta Development, hned několik developerů se pak chce zapojit do spolupráce s Dopravním podnikem hlavního města Prahy, který hledá partnera pro výkup pozemků. S ním plánuje založit společnou firmu. Developer by měl následně lepší přístup k pozemkům a také větší šance, že nad stanicemi něco postaví. Podle informací HN je jedním z adeptů na spolupráci skupina Penta.

Vůbec nejvyšší nájmy za pronájem dnes firmy platí v centru města u stanice metra Národní třída, kde jeden metr čtvereční administrativní plochy vyjde měsíčně na 31 eur. Následuje přestupní stanice metra Můstek s 23 eury za metr čtvereční.

Vůbec největší množství kancelářských prostor se nachází v okolí trasy metra B. Jedná se celkem o 1,071 milionu metrů čtverečních. Následuje trasa C a na posledním místě je linka A, v jejíž docházkové vzdálenosti je jen o něco více kancelářských ploch, než kolik se jich nachází v blízkosti samotné stanice metra Pankrác. V její docházkové vzdálenosti je více než 227 tisíc metrů čtverečních ploch a aktuálně tam probíhá rozsáhlá výstavba.  

V desetiminutové vzdálenosti od metra se v současné době nachází 75 procent z celkového množství moderních kancelářských prostor. Právě síť pražského metra hraje pro administrativní výstavbu klíčovou roli.

Pro zobrazení mapy klikněte na obrázek níže:

Interaktivní Mapa

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru