Česká měna pokračuje ve zpevňování. Ve středu dopoledne se kurz dostal na mezibankovním trhu pod úroveň 25,90 koruny za euro. Koruna je tak nejsilnější od dubnového konce intervencí, za půl roku posílila vůči společné evropské měně již o více než čtyři procenta.

Česká měna se napevno usadila pod 26 korunami za euro. Ekonomové očekávají její další posilování

A podle analytiků by měl trend pokračovat díky očekávání obchodníků a investorů, že Česká národní banka bude nadále zvyšovat úrokové sazby. Vyšší sazby totiž do Česka lákají investory, kteří hledají nejvýhodnější způsob, jak zhodnotit své volné prostředky. Čím více peněz do Česka zvenku přiteče, tím vyšší tlak na zhodnocení měny vznikne. Posilování koruny je podporováno také silným růstem ekonomiky, zvyšováním mezd a nízkou nezaměstnaností.

ČNB málem zvýšila sazby již minulý týden, ale hlasování bankovní rady skončilo těsně (3 : 4) v neprospěch tohoto kroku. Těsný rozdíl ale naznačuje, že k dalšímu pohybu sazeb směrem nahoru dojde již na nejbližším, listopadovém jednání rady. Poprvé sazby zvýšila ČNB v srpnu, a to bezmála po deseti letech.

Zvyšování sazeb nahrává příznivý vývoj ekonomiky a inflace držící se již devět měsíců na dvouprocentním cíli nebo nad ním. V srpnu dosáhla 2,5 procenta. A právě úrokové sazby jsou nástrojem, kterým ČNB bude růst spotřebitelských cen krotit. Mzdy v ekonomice totiž i díky zmíněné nízké nezaměstnanosti rychle rostou, což se přes silnější poptávku domácností může projevit na dalším nárůstu inflace.