Zatímco na začátku srpna se česká měna po zvýšení úrokových sazeb centrální banky dostala pod 26 korun za euro jen na hodinu a půl, nyní se pod touto hranicí nachází stabilně už druhý den. V úterý odpoledne se kurz pohyboval okolo 25,92 koruny za euro. "K dnešnímu dni (úterý, pozn. red.) koruna vůči euru v porovnání s úrovněmi z konce roku 2016 posílila zhruba o 4,2 procenta. To je více než kterákoliv jiná měna v Evropě či Asii," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Podle ekonomů přispěla k posílení měny i tentokrát především Česká národní banka. Na svém zasedání minulý týden sice k dalšímu zvýšení sazeb ještě nepřistoupila, ale hlasování Rady skončilo nejtěsnějším možným poměrem 4 : 3. To ukazuje na velkou pravděpodobnost, že v listopadu už sazby nahoru půjdou. "Za rozhodující faktor stávajícího posilování koruny považuji odhodlanost české centrální banky pokračovat ve zvyšování jejích úrokových sazeb, která je více zřetelná i díky rychlejšímu růstu mezd," uvedl ekonom Citibank Jaromír Šindel.

V článku se dále dozvíte

  • Jedno euro bylo možné v úterý odpoledne na mezibankovním trhu pořídit za zhruba 25,92 koruny.
  • Udržet se pod hranicí 26 korun za euro pomáhá české měně očekávání dalšího růstu sazeb ČNB.
  • Posilování měny má podle ekonomů dál pokračovat. Do konce příštího roku by se kurz mohl dostat až k 25 korunám za euro.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru