Od doby, kdy jsem se v říjnu 2016 stala velvyslankyní Kanady v České republice, opakovaně zažívám, jak hluboké přátelství a vazby existují mezi našimi zeměmi a jak pevný a pozitivní je vztah mezi Kanadou a EU. Dnes, 21. září, si to můžeme uvědomit zvlášť silně, protože vstupuje v platnost formou prozatímního provádění Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou, známá pod zkratkou CETA. Jsme také vděční Parlamentu ČR za dokončení parlamentní fáze schvalování dohody CETA v České republice.

Od dnešního rána už tato dohoda o volném obchodu začala zvyšovat oboustranný obchod, podporovat nové hospodářské příležitosti a posilovat ekonomické vztahy mezi našimi zeměmi. Dnešním dnem bylo také odstraněno až 98 % cel mezi Kanadou a EU.

Je to dobrá zpráva pro spotřebitele na obou stranách Atlantiku.

Obchod mezi EU a Kanadou je už teď významný, ale CETA je průlomová dohoda, která všem přinese další výhody. Vím, že Evropané ocení snazší přístup ke kvalitnímu kanadskému stavebnímu dřevu, zdravotnické technice, rybám a mořským plodům nebo pochoutkám, jako je javorový sirup. Kanaďané se zase těší na širší nabídku evropských výrobků, ať už je to pivo, sklo, textilní výrobky, pneumatiky, autodíly či výrobky z oceli.

CETA také poskytne společnostem z Kanady a EU zcela výjimečný přístup k veřejným zakázkám. Z toho plynou nové příležitosti pro kanadské i české firmy, zvláště pro menší společnosti, které budou mít prospěch z větší právní jistoty, snazší mobility svých pracovníků a obecně ze zjednodušení pravidel a postupů.

CETA však přináší více než jen ekonomické výhody. Jedná se o nový typ progresivní obchodní dohody, která posunuje globalizaci dál pozitivním směrem. Jedním z důvodů, proč je CETA tak průlomovou dohodou, je to, že zajišťuje, aby hospodářský růst šel ruku v ruce s právy pracovníků a vysokou mírou ochrany životního prostředí. Chrání také schopnost vlád ve veřejném zájmu regulovat a zachovat kvalitní veřejné služby.

CETA vysílá jasný signál, že Kanada a EU věří v otevřenou společnost a otevřenou ekonomiku, že tyto jdou ruku v ruce a mohou vést k blahobytu všech našich obyvatel prostřednictvím nových investic, nových firem a nových pracovních příležitostí, přičemž ochraňuje právo vlád regulovat a poskytovat klíčové veřejné služby. Dohoda CETA také ukazuje, že přes neklid a nejistotu, které dnes panují v mnoha částech světa, my pokračujeme v budování mostů a zůstáváme otevřeni světu.

Moje zkušenost mi říká, že nejlepší a nejtrvalejší vztahy – ať už mezi lidmi, nebo zeměmi – jsou ty, které jsou oboustranně výhodné. Vazby mezi našimi zeměmi trvají již staletí. Kanada a Česká republika a Kanada a EU jsou již dlouho blízkými přáteli a strategickými partnery a sdílí mnoho společných hodnot, ať už je to závazek boje proti klimatickým změnám, nebo obrana otevřených a demokratických společností. Prostřednictvím dohody CETA Kanada, Česká republika a EU vytvořily standard pro obchodní dohody nové generace, které odrážejí společně sdílené a vzájemně prospěšné progresivní hodnoty.

Dohoda CETA je vítězstvím pro nás pro všechny.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru