Skupina Home Credit si v první polovině letošního roku vydělala 133 milionů eur (3,5 miliardy korun). To je více než dvakrát tolik, co ve stejném období v roce 2016. Na dobrých výsledcích splátkové společnosti, která patří investiční skupině PPF Petra Kellnera a Jiřímu Šmejcovi, se projevilo hlavně oživení byznysu v Rusku a také výrazný růst v Číně.

"Ruský trh nejenže překonal složité období a zaznamenal vysoké výnosy, ale zároveň se stále více projevuje jako lídr inovací," řekl generální ředitel firmy a její menšinový akcionář Jiří Šmejc.

Home Credit za prvních šest měsíců roku poskytl úvěry v hodnotě 9,7 miliardy eur (253,2 miliardy korun), což je meziročně o 109 procent více. Celkem má spotřebitelský úvěr od Home Creditu 26,7 milionu lidí z deseti zemí světa.

V Rusku vzrostl objem nově poskytnutých úvěrů o 19 procent na 1,3 miliardy eur. Ještě před dvěma lety zde přitom splátková firma čelila velkým problémům. Kvůli špatné ekonomické situaci v zemi se propadla do ztráty a musela zavřít několik tisíc prodejních míst a propustit zhruba deset tisíc zaměstnanců.

O tom, že se situace na ruském trhu zlepšuje, svědčí také podíl nesplacených úvěrů. Objem úvěrů po splatnosti více než 90 dnů v Rusku tvořil jen 6,2 procenta portfolia. Ještě loni to bylo o 0,4 procentního bodu více. Podíl nesplacených úvěrů za celou skupinu pak klesl dokonce pod šest procent.

Hlavním trhem pro Home Credit zůstává Čína, kam společnost vstoupila v roce 2007 a od té doby zde výrazně roste. Za první půlrok půjčila splátková firma v Číně celkem 6,4 miliardy eur (167 miliard korun). To je o 149 procent více než loni. Home Creditu v růstu pomáhá především to, že zde skupina v roce 2014 získala celostátní licenci, a může tak nebankovní půjčky poskytovat v celé zemi.

Kvůli potřebě financovat masivní růst v Číně se Kellner se Šmejcem v červenci dohodli s hongkongským investorem na vstupu do čínské divize firmy. Investiční skupina PAG Capital Asia do splátkové společnosti investuje asi 7,4 miliardy korun a do pěti let se v čínském Home Creditu stane menšinovým akcionářem. Jedním z cílů vzájemné spolupráce je také uvést v budoucnu akcie firmy na burzu.

Společnosti se letos daří i na dalších trzích, jako je Indie, Indonésie nebo Filipíny. Home Credit v těchto zemích rychle rozšiřuje svou síť prodejních míst a za první pololetí už tam poskytl více úvěrů než za celý loňský rok. "Význam těchto trhů pro skupinu se každým obdobím zvětšuje a velmi přispívají k tomu, že tvář Home Creditu se mění. Situace v asijských státech je největším impulzem k tomu, abychom posilovali své postavení na trhu, motivuje nás k inovacím a digitalizaci," tvrdí Šmejc.

Home Credit byl i loni tradičně hlavním tahounem výsledků investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která vlastní necelých 89 procent Home Creditu. PPF loni ztrojnásobila svůj zisk zhruba na 30 miliard korun, Home Credit vydělal po zdanění 5,7 miliardy. Zbylý podíl v Home Creditu patří společnosti Emma Omega, kterou ovládá Kellnerův byznysový partner Jiří Šmejc.

Firma Home Credit vznikla v Česku v roce 1997 a zaměřuje se především na půjčování peněz lidem s minimální nebo žádnou úvěrovou historií.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru