Dánská přepravní společnost A.P. Moller-Maersk se dohodla na prodeji své divize ropy a plynu Maersk Oil francouzskému ropnému gigantu Total. Ten za ni zaplatí 7,45 miliardy dolarů (165,5 miliardy korun), uvedly v pondělí firmy. Prodej je součástí plánu dánské společnosti zaměřit se pouze na hlavní aktivity v oblasti kontejnerové lodní přepravy a logistiky.

Dohoda by měla být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku. Maersk podle ní získá 97,5 milionu akcií Totalu, což je asi 3,8 procenta majetku firmy. Total převezme i dluh, který činí 2,5 miliardy dolarů.

Společnost Maersk Oil má většinu majetku v Severním moři, uvedla agentura Reuters.

Total v červenci oznámil, že je připraven k akvizicím. Hodnota majetku v oblasti těžby ropy ve světě zůstává po propadu cen nízká, francouzský podnik se však ukázal vůči poklesu cen suroviny odolnější než jiné ropné firmy. Ceny ropy prudce klesly v polovině roku 2014 a propad zasáhl celé odvětví.

Total rychleji a dříve snížil náklady, což mu nyní umožňuje investovat do velkých projektů. Firma již zahájila velké investice, když na počátku tohoto roku podepsala dohodu v řádu několika miliard dolarů o rozvoji největšího světového pole s plynem South Pars, o které se dělí Írán a Katar.

Moller-Maersk je nyní uprostřed restrukturalizace, v rámci které se hodlá zaměřit na své aktivity v oblasti přepravy a logistiky a oddělit energetické aktivity. Firmu k tomuto kroku vedly nízké ceny ropy a nízké sazby za přepravu nákladů.

Dánská společnost působí na trhu více než 100 let, je největší lodní přepravní společností na světě a největší dánskou firmou. Má zhruba 89 tisíc zaměstnanců a aktivity ve více než 130 zemích. Firmu, kterou má pod kontrolou rodina Maerskových, založil v roce 1904 A. P. Moller. Jeho syn Maersk Mc-Kinney Moller ji pak přeměnil v konglomerát a aktivně se podílel na řízení firmy až do roku 2012, kdy zemřel ve věku 98 let.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru