Společnost Aetos ve čtvrtek koupila 12 procent akcií Kofoly od skupiny CED Group. Patří jí tak 68 procent akcií skupiny Kofola. Oznámila to mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová. Aetos patří rodině Samarasů spolu s Reném Musilou a Tomášem Jendřejkem, kteří jsou v Kofole od jejího počátku.

Výrobce minerálních vod Mattoni dal k soudu Kofolu, chce zastavit odkup akcií

Čtěte zde

"Byla tak dokončena změna vlastnické struktury, kterou skupina Kofola avizovala 8. června letošního roku," sdělila Musilová. Řekla, že na koupi 12 procent akcií si společnost Aetos vzala úvěr. Deník E15 upozornil na to, že společnost Aetos jako zástavu použila svůj dosavadní šestapadesátiprocentní podíl v Kofole.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů v Evropě. Má sedm výrobních závodů v Česku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a v Chorvatsku a zaměstnává více než 2100 lidí, z toho asi 700 v Česku. K výrobkům firmy patří vedle Kofoly ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola.

Kofola v loňském roce dosáhla provozního zisku 541 milionů korun (o 48 milionů menšího než v roce 2015) a tržeb ve výši sedmi miliard korun (o 190 milionů méně než před rokem). V letošním prvním pololetí jí tržby meziročně klesly o 3,8 procenta na 3,37 miliardy korun a provozní zisk (EBIT) o 69,2 procenta na 79,2 milionu korun. Podle firmy jsou tyto výsledky v souladu s očekáváním a souvisejí s rekonstrukcí jejího podnikání v Polsku.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.