Společnost Karlovarské minerální vody (KMV), která vyrábí nápoje například pod značkami Mattoni, Magnesia nebo Aquila, chce, aby jeden z jejích hlavních konkurentů, společnost Kofola ČeskoSlovensko, zastavil odkup vlastních akcií. O předběžné opatření požádala 3. srpna Městský soud v Praze, ten však návrh v úterý zamítl. KMV se nyní hodlají proti rozhodnutí odvolat.

Kofola v červenci nabídla akcionářům, že přes slovinskou firmu Radenska, kterou vlastní, odkoupí až pět procent vlastních akcií. Za každou akcii hodlá zaplatit 440 korun, což je o osm procent více než aktuální cena na pražské burze.

Karlovarské minerální vody uvádějí, že jsou menšinovým akcionářem Kofoly. Konkrétně podle právníka KMV Martina Hanzla vlastní firma v Kofole méně než jedno procento akcií, které získala na volném trhu v rámci veřejné nabídky spojené s emisí těchto akcií v závěru roku 2015. "Jelikož je Kofola významným hráčem v oblasti prodeje nealkoholických nápojů na dvou pro KMV nejvýznamnějších trzích, v Česku a na Slovensku, přišlo nám přirozené se o koupi akcií zajímat. Získání akcií považujeme za standardní finanční investici," vysvětluje Hanzl.

Postup Kofoly podle KMV snižuje hodnotu akcií a znevažuje práva jejich vlastníků. "Jednak byl proces odkupu nepochopitelně nastaven tak, že vlastní akcie společnosti Kofola ČeskoSlovensko vykupuje její dceřiná společnost ze Slovinska, což u odkupu vlastních akcií není standardní. Kromě toho je pro realizaci odkupu akcií nutný souhlas valné hromady. Ta ale neproběhla a dodatečné svolání valné hromady na 25. srpna ke zpětnému schválení transakce nelze akceptovat," uvedl právní zástupce Karlovarských minerálních vod Martin Hanzl.

Kofola s důvody návrhu na předběžné opatření nesouhlasí a kroky Karlovarských minerálních vod označuje za čistě účelové. "KMV jakožto jeden z minoritních akcionářů a zároveň jeden z hlavních konkurentů Kofoly v oblasti výroby a prodeje nealkoholických nápojů ve střední Evropě hodlají zahájit další soudní spor, jak již KMV v minulosti činily. V tomto případě nicméně KMV vtahují do dlouhodobých neshod i další minoritní akcionáře společnosti, kteří v dobré víře akceptovali nabídku na odkup akcií," napsala firma na svém webu.

Kofola na kroky Karlovarských minerálních vod reagovala také tím, že až do 18. srpna prodloužila lhůtu, do které se mají zájemci o odkup akcií přihlásit. Dosud platil termín 31. července. Zároveň umožnila těm, kteří už s odkupem souhlasili, svoje rozhodnutí odvolat, pokud se nechtějí vystavit riziku soudního sporu s KMV.

Podle analytika společnosti BH Securities Martina Vlčka jde v čerstvé kauze o souboj o kontrolu nad konkurentem. "KMV pravděpodobně nechce o své akcie přijít, nechce, aby se s akciemi přestalo veřejně obchodovat a chce svůj podíl zachovat," vysvětluje Vlček spor jedničky a dvojky českého trhu výrobců nealkoholických nápojů. "To, že se odkup využije k určité optimalizaci celkové struktury holdingu nebo skupiny firem je v zahraničí relativně běžná věc. Často za podobnými kroky stojí například snaha o daňovou optimalizaci, zjednodušení struktury a tak dále," dodává s tím, že také chápe, že KMV je akcionářem Kofoly. Firmy se takto běžně pojišťují, aby se dostaly k interním informacím případně měli dohled nad působením představenstva a podobně.

Odkup akcií Kofoly její dceřinou společností Radenska je součástí širší operace s cílem změnit vlastnické podíly největších akcionářů Kofoly. Podle plánovaného postupu chce rodina Samarasových, která dosud prostřednictvím subjektu AETOS vlastní zhruba 56 procent Kofoly, zvýšit svůj podíl ve firmě až na 68 procent. Toho má být dosaženo odkoupením stávajícího dvanáctiprocentního podílu od fondu Enterprise Investors který se do AETOSu zahrne. Toto vše se mělo formálně uskutečnit do konce července. "Transakce proběhne v nejbližších dnech," sdělil HN ředitel Kofoly a zástupce největšího akcionáře Jannis Samaras.

"Transakce bude mít velký význam pro dlouhodobé posílení obchodování Kofoly na pražské burze," uvedl dříve finanční ředitel Kofoly Daniel Buryš. Akcie firmy od emise na pražské burze v prosinci 2015 oslabily až o čtvrtinu a jen pomalu se zvedají. Podle vedení Kofoly brání růstu ceny akcií mimo jiné to, že se na burze obchoduje jen se sedmiprocentním podílem ve firmě. Po dokončení stávajícího odkupu akcií chce AETOS ve spolupráci s dalšími akcionáři umístit na burzu další akcie.