Pražské Letiště Václava Havla letos očekává, že zvýší počet odbavených cestujících o 15 procent. Za první polovinu roku 2017 zatím letiště odbavilo 6 764 752 cestujících. Nejvíce lidé z Prahy létali do Velké Británie, výrazný nárůst zaznamenalo letiště Šeremetěvo v Moskvě, kde je nárůst přepravených cestujících o 39 procent. Kromě toho zaznamenaly největší nárůst cestujících linky do Bruselu a do Dubaje.

Oproti loňsku se počet cestujících z Prahy zvýšil o 1,2 milionu, tedy více než o pětinu. Podle šéfa letiště Václava Řehoře je důvodem nárůst nabízené kapacity leteckých společností o 14 procent a vyšší obsazenost letů, která se v průměru blíží osmdesáti procentům.

 

Padne rekord 15 milionů cestujících?

Letiště Václava Havla očekává, že letošní rok bude v historii letiště rekordní. "Měli bychom se přiblížit hranici 15 milionů odbavených cestujících za rok," řekl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha. Tento předpoklad potvrzují i mimořádně dobré výsledky z června. Nejvíce lidí zatím letištěm prošlo 23. června, kdy jich bylo 64 008.

Z pražského letiště míří nyní letecké společnosti do celkem 154 míst. Letiště dohodlo také devět nových destinací, například do švédského Malmö, gruzínského Tbilisi nebo na Island. Na dvaceti linkách se potom zvyšuje počet letů.

Téměř 90 procent cestujících stále připadá na Evropu. Rostou ale i linky do Afriky, na Blízký východ a do Asie, kde byl nárůst téměř o 70 procent.

Meziroční nárůst v Praze zaznamenala i nákladní letecká doprava. Za první pololetí letošního roku se přepravilo přes 37 tisíc tun nákladu, což je téměř o 14 procent více. Čísla nákladní dopravy na pražském letišti ovlivnil nový slovenský dopravce Air Cargo Global, největší nárůsty připadají na cargo přepravu na linkách do Dauhá, Kolína nad Rýnem a Hongkongu.

Investice za 27 miliard korun

Letiště Václava Havla Praha spadá pod společnost Český Aeroholding. Tomu minulý rok vzrostl provozní zisk o pět procent na 4,3 miliardy korun. Významný podíl na tom mělo právě loňské zvýšení počtu pasažérů na pražském letišti, kromě toho zisky přicházely z vyšších výnosů z pronájmu prostor a z parkovacích poplatků. Český Aeroholding vyplatí státu, který ho vlastní, dividendu ve výši 503 milionů korun.

Pražské letiště roste v tuto chvíli větším tempem než jiná letiště v Evropě. Do dvaceti let by se na něm mohlo odbavit až 21 milionů cestujících. Současný stav ale umožňuje maximálně 15,5 milionu cestujících ročně.

Nárůst o dva miliony lidí by podle předchozích vyjádření Václava Řehoře mělo v nejbližších letech umožnit rozšíření bezpečnostní kontroly, které je už hotové na Terminálu 1, odkud se létá do zemí mimo Schengen. Do roku 2025 se plánuje i rozšíření Terminálu 2, které má stát zhruba devět miliard korun.

Vedení společnosti Letiště Praha hodlá do rozšíření kapacity investovat až 27 miliard korun. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru