Top chart

  • Jen v Evropě se ročně konají stovky filmových festivalů. Konkurentů má MFF Karlovy Vary mnoho a organizátory trápí malé dotace od státu. Ty nyní pokryjí jen zhruba třetinu z celkových 140 milionů korun, kolik festival stojí. Asi proto je letos jedním z jeho témat produkce nízkonákladových filmů.

  • Bývalá polská exportní banka BRE, která dnes působí jako mBank také v Česku a na Slovensku, expanduje se svým na míru ušitým on-line bankovním systémem do Francie. Klientem je poštovní banka La Banque Postale. mBank, která na projektu spolupracuje s poradenskou firmou Accenture, ukazuje, co všechno je v éře digitalizace finančních služeb možné.

  • Společnost Tatry Mountain Resorts v šesti měsících do konce dubna (její finanční rok začíná 1. listopadu) meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 11,47 milionu eur. Kromě Slovenska a Česka funguje TMR také v Polsku. Do svých polských areálů hodlá investovat 57 milionů eur.

  • Před deseti lety žebříčky tržních hodnot ovládaly firmy s jedním výrobkem (např. ropou). Nyní jsou podle ING nejsilnější firmy, které nabízejí celou řadu výrobků a služeb, bez kterých se jejich zákazníci jen těžko obejdou (např. Amazon, Apple či Alphabet).

  • Množství peněz, které se v Česku protočí v byznysu kolem koní, roste. Nyní na 100 tisíc obyvatel země připadá 832 koní, zatímco před deseti lety jich bylo jen 612.

Glosa a grafy o tom, jak je hypoteční bankovnictví výdělečné

Ševče, drž se svého kopyta (a náklady na uzdě)! Příběh ziskovosti Hypoteční banky, kterou od roku 2000 ovládá ČSOB, dokazuje stálou platnost tohoto rčení. V různých ‚obalech‘ umí Hypoteční banka svým klientům prodat velmi dobře stále tentýž produkt: úvěr na nákup nemovitosti. Podle analýzy společnosti Helgi Library tkví kouzlo vysoké ziskovosti banky v tom, že dokonale kontroluje své náklady. Její bankéři - když už jsme u těch okřídlených přirovnání - sekají hypotéky jako Baťa cvičky. Nelze se divit, že ČSOB včetně Hypoteční banky tvoří jednu samostatnou divizi v rámci belgické finanční skupiny KBC.

Hypoteční banka, výnos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Základem vysoké ziskovosti Hypoteční banky je její vysoká nákladová efektivita. Banka těží z rychle rostoucího trhu, je schopna si udržovat svůj vysoký tržní podíl okolo 25 procent, ale také těžit ze spolupráce s ČSOB. Provozní náklady pod 20 procenty průměrných výnosů (takzvané cost-to-income ratio) je číslo naprosto nevídané. S průměrnými náklady mezi 40-50 procenty výnosů patří České banky mezi nejvíce efektivní v Evropě. Rakouské či německé banky například mají podíl nákladů na výnosech 60-70 procent.

Hypoteční banka, vlastní kapitál

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hypoteční banka je nadprůměrně zisková, i když to tak na první pohled nevypadá. Průměrná ziskovost vlastního kapitálu (takzvaný return-on-equity neboli ROE) dosahuje sice v posledních letech jen okolo 10 procent, což je zhruba o pětinu pod úrovněmi obvyklými na domácím bankovním trhu. Hypoteční banka ovšem pracuje s dvojnásobně velkým kapitálem, než je na trhu obvyklé (měřeno kapitálovou přiměřeností - v průměru okolo 35 procent), proto srovnatelná ziskovost ROE banky dosahuje téměř 20 procent. Pro porovnání nejziskovější banky v západní Evropě, mezi něž patří hlavně finanční domy ve Skandinávii, dosahují ROE okolo 15 procent. Ziskovost nad 10 procent je v bankovnictví dnes považována za úspěch.

Uvidíme, kdo investuje nejlépe do nerostných surovin v Česku

Česko je rájem hledačů a dobyvatelů ložisek nerostného bohatství. Nejde jen o místní miliardáře, z nichž mnoho peníze získalo nebo uložilo do uhlí. Teď jsou v kurzu kobalt a měď. V zavřeném dole pod Krušnými horami je chtějí dotěžit Australané ze společnosti Auroch Minerals. Její akcie jsou trochu jako na houpačce. Podobně se vyvíjí tržní hodnota jiné australské firmy European Metals Holdings, která baží po zásobách lithia na Cínovci.

Kdo umí zarazit investice do spalovacích motorů

Přece Volvo, které je první oběť viru TSLA mezi velkými automobilkami. Nejde o náhodu, že označení viru je totožné s burzovním kódem akcií výrobce elektromobilů Tesla. Od roku 2019 všechny nové modely švédské automobilky budou pohánět zcela nebo zčásti elektrické motory. Spalovacím motorům opravdu zvoní hrana. Do roku 2040 hodlá jejich prodej zakázat Francie.

Co láká: Dluhy a peníze v bance ladem ležící

Češi mají chuť brát si nové úvěry. Na konci května celkové zadlužení domácností vzrostlo meziročně o 8 procent na 1,456 bilionu korun. Domácnosti mají o 425 miliard více úvěrů než tuzemské firmy, které bankám na konci května dlužily 1,031 bilionu korun. Našinci jsou ale současně přeborníky v tom, kolik peněz drží na bankovních vkladech, kde z nich ukusují poplatky a inflace. V květnu bylo těchto peněz 2,276 miliardy korun, o 11 procent více než před rokem. Dobrou zprávou je, že i kdyby všichni dlužnicí zbankrotovali, banky budou mít peněz stále dost.

Co lákat má

Konec nečinnosti pod Barrandovem. Chvála patří českému podnikateli s řeckými kořeny. Michalis Dzikos slibuje, že v srpnu spustí přestavbu zchátralých Barrandovských teras. Už za dva roky by na jejich místě mohl otevřít apartmánový hotel. Tak snad developerovi nedojdou peníze. Celkové investice se totiž mohou vyšplhat až na půl miliardy korun.

Kdo prohrává

Rusko a Čína proti USA. Washington chce zabránit Moskvě či Pekingu, aby se pod jejich kontrolu dostal americký Westinghouse. Háček je v tom, že průkopníka v oboru jaderných elektráren vlastní japonská Toshiba. Westinghousu se ale v posledních letech příliš nedařilo, a tak skončil v konkurzu.

Kdo vyhrává

Realitní developeři všeho druhu. Rostou jim zisky. Společnost CTP, která buduje a pronajímá průmyslové haly a sklady v Česku a regionu, loni vykázala čistý zisk téměř 2,5 miliardy korun, což je o 35 procent více než předloni. Na Prahu zaměřená společnost Passerinvest loni dosáhla čistého zisku 405,71 milionu korun, zatímco o rok dříve byla ve ztrátě 27,51 milionu korun.

Mimo byznys, ale nikoli filmový

Producenti mají rádi osvědčené předlohy. Román Agathy Christie Vražda v Orient expressu se dočkal jak filmových, tak televizních zpracování. Na podzim do kin vstoupí nejnovější hollywoodská adaptace, které se ujal shakespearovský režisér a herec Kenneth Branagh. Překoná Branagh, který ve filmu ztvární také hlavní postavu Hercula Poirota, výkon Davida Sucheta?

Ten hrál belgického detektiva v předlouhém a výdělečném seriálu britské televize ITV, který se natáčel v letech 1989 až 2013. Rozpočet nejnovější filmové verze, ve které dále hrají Johnny Depp, Michelle Pfeifferová a Judi Denchová, studio 20th Century Fox nezveřejnilo. Má-li být film ziskový, bude muset určitě výrazně překonat sumu 27,6 milionu dolarů, kterou v kinech vydělala dřívější filmová adaptace z roku 1974, ve které si zahráli Albert Finney a Sean Connery.