Přední německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero se chystá uvést své akcie na burzu. Společnost to uvedla v úterním sdělení. Primární emisí akcií by jedna z největších mladých internetových firem v Evropě mohla podle zdrojů agentury Reuters získat až čtyři miliardy eur (105 miliard korun), s jejichž pomocí by mohla lépe odrážet nástup amerických gigantů Uber a Amazon na trh rozvážky jídel.

Delivery Hero uvedla, že vydá nové akcie v nominální hodnotě kolem 450 milionů eur. Zároveň by své akcie ve zhruba stejné hodnotě prodali firemní akcionáři v čele se zakladatelskou německou společností Rocket Internet.

Delivery Hero vznikla v roce 2011 v Berlíně a od té doby se rychle rozrůstala. Nyní zaměstnává přes 6000 lidí a její digitální platforma zajišťuje objednávání jídel z více než 150 000 restaurací ve 40 zemích Evropy, Blízkého východu, Latinské Ameriky i Asie. V roce 2015 Delivery Hero koupila české firmy DámeJídlo a JídloTeď.

Nový kapitál firmě umožní další růst, včetně možných nových akvizic, uvedl šéf společnosti Niklas Ostberg. "Je to velký krok pro nás i celou evropskou technologickou scénu," řekl Ostberg novinářům.

V sektoru rozvážky jídel se v poslední době vzedmula vlna navyšování kapitálu a slučování v reakci na plány firem Uber a Amazon na tomto poli. Delivery Hero minulý týden koupila kuvajtskou firmu Carriage, která působí v oblasti Perského zálivu.

Delivery Hero bude čtvrtým velkým internetovým rozvozcem jídla, který v posledních letech vstoupí na burzu. Akcie firem GrubHub, Just Eat a Takeaway.com, které to již udělaly, zaznamenaly od svých burzovních debutů prudký nárůst.

Primární emise Delivery Hero bude významnou finanční vzpruhou pro internetového investora Rocket Internet, který má ve firmě 35 procent akcií a je jejím největším akcionářem. Rocket Internet zaznamenala poslední velký úspěch s internetovým prodejcem módy Zalando, jehož akcie vstoupily na burzu v roce 2014, od té doby se však společnosti další taková akce nepodařila.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru