Dluhy domácností letos stále rostou, v dubnu stouply od konce března o 8,41 miliardy korun zhruba na 1,455 bilionu. Dluhy nefinančních podniků vzrostly o 18,88 miliardy na 1,042 bilionu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Dluhy domácností stoupají vytrvale každý měsíc již od loňského února.

Ve srovnání s loňským dubnem je kvůli vytrvalému stoupání zadluženosti nárůst objemu úvěrů ještě výraznější. Dluhy domácností stouply meziročně o 106,9 miliardy, což představuje nárůst téměř o osm procent. Dluhy firem stouply od loňského dubna o 62,7 miliardy, tedy o 6,4 procenta.

Největší podíl na dluzích domácností měly půjčky na bydlení, které ke konci dubna činily 1,085 bilionu korun. Na spotřebních úvěrech měly domácnosti dluhy za 221,87 miliardy a na ostatních úvěrech za 147,58 miliardy.

Kromě dluhů ale vzrostl také objem vkladů firem i domácností. Oproti březnu stouply jednodenní vklady domácností o 29,55 miliardy na zhruba 1,852 bilionu korun. Celkový objem vkladů také vzrostl, a to na 2,349 bilionu. Meziročně stouply celkové vklady o 198,44 miliardy. Objem jednodenních vkladů nefinančních podniků stoupl o 3,09 miliardy na 926,68 miliardy korun. Celkové vklady stouply na 993,94 miliardy. Meziročně se celkové vklady firem zvýšily o 99,98 miliardy.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru