Hypoteční trh v listopadu zaznamenal další rekord. Průměrná sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu, který sleduje úroky z poskytnutých hypoték bank, klesla na 1,77 procenta. To je nejnižší průměrný úrok v dosavadní historii.

Rekordní minima Hypoindexu se přepisovala prakticky celý letošní rok a právě nové úrokové dno se v listopadu očekávalo. Listopad byl totiž posledním měsícem, než v prosinci začal platit nový zákon o úvěru pro spotřebitele, který klientům umožňuje snadnější splacení hypoték. Většina bank se proto ještě předtím snažila zvýhodněnými sazbami hlavně na delší fixace nabrat co nejvíc klientů, které si může udržet delší dobu.

Pokračování tohoto vývoje se ale nedá čekat. Už v polovině listopadu Komerční banka jako první z bank zvýšila úroky hypoték a od prosince se k ní přidali další významní hráči, Hypoteční banka, Raiffeisenbank a UniCredit Bank, ale i menší Sberbank. Úroky na hypotékách se v jednotlivých peněžních domech zvýšily v rozsahu od 0,2 až 0,7 procentního bodu podle délky fixace. Od ledna pak hypoteční úvěry o 0,4 procentního bodu u všech fixací zvýší i Česká spořitelna a dá se očekávat, že zbytek trhu bude následovat.

Nabídkové sazby hypoték se tak postupně dostávají nad dvě procenta, což je úroveň, jaké dosahovaly zhruba před rokem. Podle bank jde o reakci na nový zákon, který od prosince umožňuje volnější pravidla pro předčasné splacení hypotéky, a také částečně o dopad zvyšující se ceny zdrojů.

Co ale podle analytiků Fincentra předčilo v listopadu očekávání, je objem nových hypoték – počet nových hypoték dosáhl 14 386 a objem 29,683 miliardy korun.

Doposud byl v počtech i objemech rekordní letošní červen, kdy si lidé sjednali 12 324 hypoték za celkem 23,776 miliardy korun.

"V posledním měsíci před účinností zákona o spotřebitelském úvěru jsme se dočkali historicky nejvyšších objemů a nejnižších průměrných úrokových sazeb, které pravděpodobně nebudou hned tak překonány," uvedl k výsledkům Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Vývoj hypotečních sazeb v příštím roce je obtížné předjímat. "Myslíme si, že sazby v letošním roce našly své dno a vývoj posledních týdnů naznačuje změnu v kurzu a postupné zvyšování. To by však nemělo být razantní a skokové," myslí si Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky.

"Už dnes je však možné s relativní jistotou říct, že Hypoindex se v únoru primárně kvůli novým pravidlům pro hypotéky dostane na úroveň 2,1 procenta. Pokud se očekávaný růst inflace promítne do vyšší ceny zdrojů, může dojít k dodatečnému navýšení úrokových sazeb. To ale během jarních akcí můžou banky mírně korigovat. Na začátku druhého čtvrtletí proto očekáváme sazby v rozmezí 2,05 až 2,20 procenta," říká Markéta Dvořáčková, mluvčí Equa bank. Podle ní nelze vývoj hypotečních sazeb v delším horizontu, než je první čtvrtletí příštího roku, odhadovat.

Vývoj hypotečních sazeb
Hypoindex listopad 2016
Zdroj: Fincentrum
Související