Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola utrpěl ve třetím čtvrtletí pokles zisku i tržeb. Hospodářské výsledky podniku nicméně překonaly očekávání analytiků, a to mimo jiné díky silné poptávce po balených vodách a sportovních nápojích v Severní Americe.

Coca-Cola ve středu oznámila, že její čistý zisk ve čtvrtletí meziročně klesl o 28 procent na 1,05 miliardy dolarů (26 miliard korun). Bez zahrnutí mimořádných položek firma vydělala 49 centů na akcii. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali se ziskem 48 centů na akcii.

Čtvrtletní tržby podniku se snížily o sedm procent na 10,63 miliardy dolarů, zatímco analytici je odhadovali na 10,51 miliardy. V samotné Severní Americe se tržby zvýšily o tři procenta. Generální ředitel a předseda správní rady podniku Muhtar Kent poukázal rovněž na dobré výsledky v Japonsku a západní Evropě. Za nižší tržby firma viní "mezinárodní tlak" a také "politickou nestabilitu".

Cena akcií společnosti si po zveřejnění hospodářských výsledků připisovala téměř dvě procenta.

Loni byl čtvrtletní zisk firmy 1,45 miliardy dolarů (zhruba 35 miliard korun).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru