Skupina ČEZ ESCO, která spojuje několik dceřiných firem ČEZ, kupuje brněnskou firmu AZ Klima. Ta se zaměřuje na dodávky vzduchotechniky do staveb. O akvizici ve středu informoval mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Gazdík uvedl, že ČEZ ESCO se dohodla na odkupu majoritního podílu ve firmě od fondu Genesis Private Equity Fund II (GPEF II). Zároveň s většinovým vlastníkem prodají svůj podíl i minoritní akcionáři a ČEZ ESCO se stane stoprocentním majitelem společnosti, dodal mluvčí. Cenu transakce společnosti nesdělily.

"Transakce změny vlastnictví bude ukončena po schválení Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, podpisu kupních smluv a vypořádání všech dalších náležitostí s transakcí souvisejících," uvedl dnes Gazdík.

Fond GPEF II odkoupil 68,5procentní podíl ve společnosti v roce 2011. Třicetiprocentní podíl ve firmě dosud držel Miroslav Čížek, který společnost v roce 1992 založil, a 1,5 procenta měli manažeři AZ Klima. Tržby společnosti vzrostly ze 443 milionů korun v roce 2011 na loňských 660 milionů korun. V letošním roce očekává firma tržby na úrovni 710 milionů korun. Zisk společnosti činil podle údajů ze sbírky listin v účetním roce od začátku dubna 2015 do konce března 2016 necelých 34 milionů korun, meziročně o 6,6 procenta více.

"Podařilo se nám společně zajistit růst firmy i za situace, kdy vnější podmínky nebyly zrovna příznivé. Předáme novému vlastníkovi podnik, který má zdravé základy, široké spektrum zákazníků a potenciál k dalšímu růstu," uvedl ve středu ředitel společnosti Genesis Capital Jan Tauber.

Ředitel ČEZ ESCO pro rozvoj Petr Štulc doplnil, že akvizicí AZ Klima ČEZ ESCO doplní své portfolio energetických služeb o segment, který v něm dosud chyběl. "Takzvané HVAC, tedy integrované systémy topení, ventilace a klimatizace, tvoří významnou složku projektů energetických úspor, které jsou jedním z vlajkových produktů ČEZ ESCO," dodal.

ČEZ ESCO vzniklo v roce 2014. Energetická Skupina ČEZ pod něj spojila firmy ČEZ ENERGO, ČEZ Energetické služby, EVČ, ENESA a ČEZ Solární. ČEZ ESCO nabízí instalaci a provoz lokálního energetického zdroje či distribuční sítě. Kombinuje instalaci úsporných technologií a jejich financování s nabídkou elektřiny a plynu.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Centrála společnosti AZ Klima sídlí v Brně, výrobní závod se nachází v Milovicích u Mikulova. Slovenská dceřiná společnost má sídlo v Bratislavě. V roce 2015 zaměstnávala skupina celkem 250 pracovníků. Firma zajišťuje komplexní služby v oblasti technického zařízení budov a dodává vzduchotechniku a chladicí techniku do administrativních, obchodních, průmyslových i dalších budov. Realizovala také projekty pro automobilky Hyundai, Kia, Škoda Auto a TPCA.

Společnost Genesis Capital poskytuje poradenství fondům, které nabízejí malým a středním podnikům v České republice a na Slovensku pomoc při financování jejich růstu a rozvoje. Fondy rozvojového kapitálu Genesis již podpořily více než 35 podniků a zajistily firmám na jejich rozvoj přes tři miliardy korun. Investory ve fondu GPEF II jsou mimo jiné Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Česká spořitelna.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru