Britská centrální banka nepozoruje "žádný jasný důkaz", že britská ekonomika po referendu o vystoupení země z Evropské unie prudce zpomaluje. Podnikatelská nejistota ale podle ní očividně stoupla a zhruba třetina oslovených firem plánuje omezení investic a náboru pracovníků. Vyplývá to ze středečního sdělení banky.

"Většina firem, které byly osloveny, neočekává krátkodobý dopad výsledku (referenda) na svoje investiční plány či plány náboru zaměstnanců. Zhruba třetina kontaktů ale uvedla, že v příštích 12 měsících budou tyto plány určitým způsobem negativně zasaženy," uvedla podle agentury Reuters Bank of England (BoE).

Zástupci BoE z jejích poboček po celé Británii uvedli, že podnikatelská nejistota "výrazně vzrostla". Existuje však jen málo důkazů, že Britové utrácejí méně.

"Dosud zde nebyl žádný jasný důkaz prudkého obecného zpomalování aktivity," uvedla také BoE.

Evropská komise ve svém prvním hodnocení hospodářských dopadů takzvaného brexitu v úterý uvedla, že britská ekonomika by se v příštím roce mohla propadnout do recese.

BoE v polovině července ponechala svou základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,5 procenta. Naznačila ale, že v srpnu by mohla představit balík opatření na podporu ekonomiky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru