Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červenci prudce zhoršila. Může za to nejistota po rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil výzkumný institut ZEW. Průzkum ZEW je první větší ukázkou toho, jak by se největší evropské ekonomice mohlo dařit po překvapivém výsledku britského referenda.

Index důvěry v německé hospodářství klesl v červenci na minus 6,8 bodu z 19,2 bodu v předchozím měsíci. Průzkumu uspořádaného od 4. do 18. července se zúčastnilo 220 analytiků a investorů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali snížení indexu jen na devět bodů.

Zhoršilo se i hodnocení současné situace v Německu. Ukazatel současné hospodářské situace klesl na 49,8 bodu z červnových 54,5 bodu. Analytici počítali se snížením na 51,8 bodu.

"Nejistota ohledně dopadu hlasování na německou ekonomiku je do značné míry zodpovědná za výrazný pokles ekonomické nálady," uvedl v prohlášení prezident ZEW Achim Wambach.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné řada českých podniků. V celém loňském roce stoupla o 1,7 procenta. Její růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky. Německá vláda očekává, že letos bude tempo růstu stejné jako loni.