Počet lidí v Česku, kteří si skutečně vydělávají samostatnou výdělečnou činností, klesl v prvním čtvrtletí 2016 o 6000 na 970 000. Vyplývá to z evidence České správy sociálního zabezpečení. Loni počet podnikatelů, tedy například soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, stoupl o 4000. Naopak zaměstnanců, kteří začínají drobně podnikat, přibývá.

Nejvíce podnikatelů je evidováno tradičně v Praze (167 000) a v krajích Středočeském (132 000) a Jihomoravském (107 000).

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Ze všech osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) klesl o 7000 na 572 000 počet těch, kteří mají samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní. Počet těch, kteří ji mají jako vedlejší, tedy pro ně podnikání není hlavním zdrojem příjmů, stoupl o tisícovku na 398 000.

"Zatímco před sedmi lety bylo 68 procent z nich na hlavní činnost, dnes už je to pouze 58 procent. Z celkového množství tedy přibylo 100 000 podnikatelů na vedlejší poměr a podobné číslo jich odešlo z hlavní činnosti. To není v pořádku a svědčí to o tom, že živit se pouze jako OSVČ začíná být neatraktivní. Naopak mnozí zaměstnanci volí ještě další aktivitu a začínají drobně podnikat," uvedl prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Povinnost platit zálohy na důchodové pojištění mělo koncem září 663 000 OSVČ, o 13 000 méně než v roce 2015. Pojistné na nemocenské pojištění si platilo 87 000 osob, proti loňsku o 4000 méně. Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Zbývající živnostníci se pojišťují u komerčních společností nebo si vytvářejí rezervy pro případ nemoci.

V žádném jiném státě Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců.

Počet osob samostatně výdělečně činných:

Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení

Komentář: Údaje do roku 2015 jsou prosincové, údaj za rok 2016 je aktuální k březnu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru