Meziroční míra inflace v eurozóně stoupla v posledním měsíci loňského roku na 0,2 procenta z listopadové úrovně 0,1 procenta. Ukázala to úterní data evropského statistického úřadu Eurostat. Statistici tak potvrdili rychlý odhad ze začátku tohoto měsíce. Směrem dolů ale zpřesnili inflaci za listopad, která podle původních dat činila 0,2 procenta.

V prosinci k růstu cen přispěly například vyšší ceny v restauracích a kavárnách. Dolů naopak cenovou hladinu tlačily ceny pohonných hmot, dále ceny topného oleje a plynu. Bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií se spotřebitelské ceny v eurozóně zvýšily proti předloňskému prosinci o 0,9 procenta.

V celé Evropské unii se spotřebitelské ceny v meziročním srovnání zvýšily o 0,2 procenta po růstu o 0,1 procenta v předešlém měsíci.

Pokles cen zaznamenalo 12 členských států osmadvacítky. Nejvíce klesly ceny v Bulharsku, a to o 0,9 procenta. Naopak nejvyšší byla meziroční inflace v Belgii, kde činila 1,4 procenta. V České republice ceny po listopadové stagnaci o 0,1 procenta klesly, ukázala data Eurostatu.

Vývoj inflace hraje důležitou úlohu v rozhodování Evropské centrální banky (ECB). Jejím cílem je, aby se meziroční růst spotřebitelských cen pohyboval těsně pod dvěma procenty. ECB před měsícem dál snížila depozitní sazbu a prodloužila program nákupů dluhopisů, aby podpořila ekonomický růst a zvýšila inflaci.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.