Celosvětové dodávky osobních počítačů se loni snížily o osm procent na 288,7 milionu přístrojů. Zaznamenaly tak již čtvrtý celoroční pokles za sebou, a to navzdory příchodu nových modelů a nové verze operačního systému Windows. Vyplývá to z údajů výzkumné společnosti Gartner. Podle údajů analytické společnosti IDC se dodávky PC propadly na nejnižší hodnotu od doby, kdy v roce 2007 společnost Apple představila chytrý telefon iPhone.

Odborníci se domnívají, že na prodej osobních počítačů má nadále negativní dopad popularita chytrých telefonů a počítačových tabletů. Jediným významným výrobcem osobních počítačů, kterému se loni podařilo zvýšit dodávky, byla podle Gartneru americká společnost Apple.

"O svátcích se nezvýšily dodávky osobních počítačů, což naznačuje, že se chování zákazníků změnilo. Operačnímu systému Windows 10 se sice dostalo kladných recenzí, ale jak se očekávalo, firmy na něj zatím nepřecházejí," řekla Mikako Kitagawa, analytička společnosti Gartner. Podle ní byl propad prodejů PC celosvětový, v Japonsku a Latinské Americe prodeje klesly dokonce až o více než 10 procent. Západní Evropu trápí vysoké zásoby PC ve skladech. Naopak ve východní Evropě trh mírně rostl, zvláště kvůli zájmu zákazníků o nové hybridní přístroje a nové počítače nutné k přechodu na Windows 10.

"V roce 2015 jednu z hlavních rolí na pokles dodávek PC hrálo oslabení místních měn. V Evropě, Asii, Japonsku, Latinské Americe i na Blízkém východě trhy čelily vlivu devalvace. Naopak ve Spojených státech a v pacifické oblasti propad nebyl tak silný, protože tyto regiony neměly problémy se svými měnami," dodala Kitagawa. Za poklesem v Evropě stojí právě silný dolar, který podle společnosti IDC zdražil počítače v Evropě, negativní vliv na trh má také ekonomické zpomalení v Číně a již zmíněná rostoucí obliba tabletů a chytrých telefonů.

Pro rok 2016 společnost Gartner odhaduje jednoprocentní meziroční pokles prodejů PC s mírným růstem ke konci roku.

Údaje další výzkumné společnosti IDC ukázaly, že v samotném čtvrtém čtvrtletí se dodávky osobních počítačů meziročně snížily o 10,6 procenta. To podle agentury Reuters představuje nejprudší pokles od doby, kdy firma začala tyto dodávky sledovat.

Jedničkou na trhu s osobními počítači loni navzdory poklesu dodávek zůstala čínská společnost Lenovo. Druhé místo obsadil americký konkurent Hewlett-Packard, za kterým následoval další americký rival Dell.

Celosvětové dodávky PC (v milionech)

Zdroj: Gartner

Prodeje PC ve čtvrtém čtvrtletí 2015

Společnost Dodávky za 4Q/2015 (v mil.)

Meziroční rozdíl (v %)

Podíl na trhu (v %)
Lenovo 15,384 -4.2 20,3
HP 14,206 -8.1 18,8
Dell 10,236 -5.1 13,5
Asus 6,002 -3.2 7,9
Apple 5,675 2,8 7,5
Acer Group 5,277 -11.2 7
Others 18,94 -16.3 25
Total 75,72 -8.3 100

Zdroj: Gartner

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru