Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Praha. Zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Bude se mimo jiné zabývat účastí kapely Ortel, spojované s krajní pravicí, v přímém přenosu z předávání cen Český slavík.

Praha. Jednání bankovní rady České národní banky. Bankovní rada bude rozhodovat o nastavení měnové politiky, tedy o sazbách a pokračování režimu devizových intervencí.

Praha. Český statistický úřad zveřejní indexy cen výrobců za listopad 2015 a indexy cen dovozu a vývozu za říjen 2015.

Praha. 09.00 Pokračuje schůze sněmovny. Poslanci by měli schvalovat branné předlohy a úpravu vedení Energetického regulačního úřadu. V úvodním kole by se mohli věnovat novelám zákonů o základních registrech, o přestupcích a o střetu zájmů a úpravě prokazování původu majetku.

Praha. 11.30 Soud bude pokračovat v projednávání žaloby lobbisty Iva Rittiga na společnost Ringier Axel Springer, vydavatele deníku Blesk. Rittig požaduje milion korun za údajně nepravdivé články, které jej spojily s předraženými jízdenkami pro pražský dopravní podnik.

Praha. 13.00 Jednání Rady České televize. Na programu mj. rozpočet ČT na rok 2016.

Praha. 13.30 Sněmovní hospodářský výbor projedná před závěrečným schvalováním novely zákonů o podporovaných zdrojích energie a o podpoře malého a středního podnikání.

Praha. 14.00 Veřejná schůze Rady Českého rozhlasu (ČRo). Na programu jsou mj. výsledky poslechovosti Radioprojekt za období duben–září 2015, schválení rozpočtu na rok 2016 a informace o dosavadním průběhu výběrového řízení na generálního ředitele rozhlasu.

Praha. 15.00 Prezentace zprávy Doing Business 2016, podle které je každoročně hodnoceno podnikatelské prostředí.

Praha. 17.10 Tisková konference Svazu českého leteckého průmyslu. Tématem bude zejména problematika nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců v leteckém sektoru spojená s technickým vzděláváním.

Ostrava. 10.00 Jednání Tripartity Moravskoslezského kraje, tisková konference od 12:00.

Brusel. 11.00 Konečná zpráva o listopadovém vývoji inflace v eurozóně.

New York. Americká společnost FedEx, která je druhým největším leteckým přepravcem zásilek na světě, zveřejní hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí finančního roku.

Washington. 20.00 Americká centrální banka (Fed) na závěr dvoudenního zasedání svého měnového výboru oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách. Od 20.30 vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová, která krok centrální banky vysvětlí.

Světlíkova firma dluží dodavatelům stovky milionů. Může za to turecká elektrárna, která měla již dva roky stát

Generální ředitel společnosti Vítkovice Machinery Group Jan Světlík.Miliardář Jan Světlík zakládal Vítkovice Power Engineering s vizí dělat velké projekty v energetice. A zpočátku se mu to dařilo. Podílel se na stomiliardové přestavbě uhelné flotily ČEZ, dodával do zahraničí, firma relativně vydělávala. Z trhu ale pomalu začínají přicházet signály, že na tom není finančně tak dobře, jak se mohlo původně zdát.

Křetínského EPH chce koupit Slovenské elektrárny. Za dvoutřetinový podíl údajně zaplatí 35 miliard korun

Akviziční dravecMiliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč se předběžně dohodli s italským Enelem na odkupu jeho podílu ve Slovenských elektrárnách. V první fázi má jejich Energetický a průmyslový holding převzít 33 procent firmy. Dalších 33 procent zůstane Enelu, zbylá třetina slovenské vládě. Podle šéfa Enelu Francesca Staraceho má celý obchod firmě přinést 1,3 miliardy eur, tedy zhruba 35 miliard korun.

"Potvrzujeme, že mezi Enelem a EPH bylo dosaženo dohody o všech komerčních a smluvních podmínkách transakce. Smlouva o prodeji akcií zatím však podepsána nebyla. Do toho okamžiku nebudeme poskytovat žádné bližší komentáře," říká mluvčí Daniel Častvaj. Uzavření celého obchodu se očekává nejpozději v únoru příštího roku.

Penta může pokračovat v rozšiřování Letiště Vodochody. Soud dal projektu zelenou

Vizualizace letiště ve VodochodechPříprava projektu rozšíření vodochodského letiště bude zřejmě moci pokračovat. Městský soud v Praze vrátil Letišti Vodochody ze skupiny Penta kladný posudek vlivu na životní prostředí EIA, který zrušilo ministerstvo životního prostředí. Vyplývá to z rozsudku.

"Pro nás to znamená, že můžeme po nabytí právní moci rozsudku zahájit územní řízení a zažádat o stavební povolení ke stavbě letiště," řekl ředitel letiště Martin Kačur.

Čeští majitelé dieselových Volkswagenů nebudou muset na servisní kontroly, říká ministr Ťok

Ministr dopravy Dan Ťok.Servisní kontroly pro vozy Škoda a další značky koncernu VW s dieselovými motory umožňujícími obcházet emisní měření zřejmě nebudou v Česku povinné. Po jednání s britskou certifikační autoritou a tamním ministrem dopravy Patrickem Mc Loughlinem to v úterý uvedl český ministr dopravy Dan Ťok.

Vozy Škoda podstupují homologační emisní měření právě u britské certifikační organizace VCA. Ťok se podle tiskové zprávy s britskou stranou shodl, že k nařízení povinných kontrol nemá Česko dostatečný právní rámec. Návštěva servisu má být naopak povinná v sousedním Německu.

Za první prosincové dny musela ČNB skoupit další miliardu eur. Zasahovala proti posilující koruně

Koruna.Kvůli tlakům na posílení koruny musela Česká národní banka během prvních deseti prosincových dní znovu zasáhnout. Příčinou bylo tentokrát zasedání Evropské centrální banky, která se třetího prosince rozhodla ještě více uvolnit svou měnovou politiku a podpořit tak ekonomiku zemí platících eurem.

Navzdory tomuto kroku centrální banky eurozóny však koruna vůči euru neposílila, jak by se stalo v případě volného kurzu, a zůstala nad úrovní 27 korun za euro. V úterý navíc Česká národní banka (ČNB) zveřejnila bilanční sumu k 10. prosinci, ze které vyplývá, že v prvních deseti dnech měsíce vzrostly pohledávky centrální banky vůči zahraničí o 27,5 miliardy korun, což je přibližně jedna miliarda eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru